banner87
19 Şubat 2019 Salı

ENDİŞE VE ÜZÜNTÜYLE İZLİYORUZ

CHP Kocasinan İlçe Başkanı Erkan Karabulut, çocuklara yönelik cinsel istismarla ilgili açıklama yaptı

09 Temmuz 2018 Pazartesi 07:24
Bu haber 306 kez okundu
ENDİŞE VE ÜZÜNTÜYLE İZLİYORUZ
Haberici -->
CHP Kocasinan İlçe Başkanı Erkan Karabulut, “Gün geçtikçe artan ve artık günlük hayatın ne yazık ki bir parçası haline gelen çocuğa karşı şiddet ve cinsel istismar haberlerini endişe ve üzüntüyle izlemekteyiz” dedi.

Mağdur olan çocuklarla ilgili olarak “Evlatlarımızın basına yansıyan fotoğrafları aklımızdan çıkmıyor” diyen İlçe Başkanı Karabulut, şunları söyledi;

“Öfkemiz büyük. Çocuklarımızın yüzüne baktığımızda Ankara'daki Eylül'ün, Ağrı'daki Leyla'nın yüzünü görüyoruz. Bu vakalar artık son bulsun istiyoruz. Ne kimyasal hadım ne de idam cezaları bu konuların çözümü olmamalıdır. Gerçekleri görüp artık sorunun kaynağına inilmelidir. Toplum olarak yaşadığımız ahlaki çöküntünün ilacı idam değil, sağlıklı bir eğitim sistemidir. Cumhuriyet Halk Partisi Kocasinan İlçe Yönetimi ve Gençlik Kolları olarak yetkililerden acilen çocuk kriz masasının kurulmasını, çocuğa karşı cinsel istismar suçunun şikayete bağlı bir suç olmaktan çıkartılmasını, çocuklar lehine yasaların yeniden düzenlenmesi talebinde bulunuyoruz. Bu olaylar bizi bir gerçeği bir daha düşünmeye davet ediyor ve geleceğimiz için acil tedbirler almamız, suçlulara hak ettiği cezayı vermemiz, önleyici ve koruyucu nitelikte uzun vadeli politikalar belirlememiz gerekiyor.”

“Çocuk istismarları son 10 yılda 7 kat artmıştır” diyen Karabulut, “Devletten en büyük beklentimiz geleceğimiz olan çocuklarımızı koruma ve kollamasıdır. Hukuki yaptırımların ağırlaştırılmasını elbette öneriyoruz. Ama verilecek ceza bir kısas ya da intikamı değil, onarıcı ve caydırıcılığı hedeflemelidir. Verilen ceza ne kadar ağır olursa olsun toplum vicdanını rahatlatacak ama yeni cinayet ve tecavüzlerin gerçekleşmesini engellemeyecektir. Yaşanmış olaylar için etkin, caydırıcı ve onarıcı hukuk mekanizmaları kurulurken, gelecekte bu suçların yaşanmaması için sosyal ve ekonomik önlemlere ağırlık verilmelidir. Son 10 yılda hızla artan çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına karşı acil önlem alınmasını istiyoruz. Toplumun tüm kesimlerini rahatsız eden, vicdanları yaralayan bu acı olayların yersiz, mesnetsiz açıklamalarla sulandırılmasını reddediyoruz. Ülkemizde çocuk istismarının bir daha hiç yaşanmaması için kalıcı, katılımcı ve etkin çözümü savunuyoruz." Çocuk istismarını öven, ‘6 yaşında çocukla evlenilir’ gibi çocuk istismarını öven ya da teşvik edenlere en ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz. Çocukların korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar çocukların istismar edilmesine zemin hazırlayan uygulamalara karşı mücadele edeceğiz.”

Kocasinan ilçe örgütü olarak 3 günde 10 bin imza topladıklarını söyleyen Karabulut, “Bu imzaları meclise gönderip yeniden yapılandırma yapılması için sunacağız ve eminiz başarılı olacağız. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız hepimizin geleceğiyken, onları korumak hepimizin göreviyken susmak, buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. İmza kampanyamız 5 Temmuz 2018 perşembe günü başladı ve 7 Temmuz 2018 Cumartesi günü son buldu” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV