banner167
banner182
16 Haziran 2021 Çarşamba

ERCİYES ETEKLERİNDE KOYUN KIRIM ŞENLİĞİ

Develi'deki etkinliğe katılım fazla oldu

28 Haziran 2017 Çarşamba 08:17
Bu haber 1106 kez okundu
 ERCİYES ETEKLERİNDE KOYUN KIRIM ŞENLİĞİ
Haberici -->

Develi'nin köklü ailelerinden Kapusuz, Beşparmak, Köylüoğlu ve Parıldı aileleri Erciyes eteklerinde olan Beşparmak yaylasında 5. Geleneksel Koyun Kırkım Şenliği düzenledi.

Programda günün önemini anlatan konuşmaların ardından temsili olarak iki koyun kırkımı Sultan Sazlığı Atlı Spor Kulübü Ciritçilerinin Cirit gösterisi, ip çekme etkinlikleri yapıldı. Programa Develi Kaymakamı Murat Duru ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı. Sultan Sazlığı Atlı Spor Kulübü ciritçilerinin yaptığı gösteriler nefes kesti.

Programda konuşan Develi Kaymakamı Murat Duru, "Develimizin eşrafı Köylüoğlu, Beşparmak, Kapusuz ve Parıldı ailelerinin Erciyes'in eteklerinde düzenledikleri '4.Geleneksel Koyun Kırkım Şenliğine' katıldık. Orta Asya'dan göç ederek Anadolu'yu vatan edinen Necip Türk Milleti koyunuyla keçisiyle ve atıyla tarihinde olduğu gibi Anadolu topraklarında da her zaman tabiatla iç içe olmuş ve bu durum geleneksel kültürünü de oluşturmuştur. İşte bu kültürün ögelerinden biri de koyun kırkım kültürüdür. Bu güzel ve anlamlı kültürü yaşatmaya çalışan Develili ailelerimize çok teşekkür ediyorum" dedi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV