banner153
24 Eylül 2020 Perşembe

ERCİYES TEKNOPARK 7. SIRADA

Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recai Kılıç, Erciyes Teknopark'ın 85 teknoloji geliştirme bölgesinde 7. sırada olduğunu söyleyerek, 2020 yılında da ArGe firmalarının ihracattaki performanslarını yükseltmek amacı ile kümeleşme çalışmalarını hızlandıracaklarını söyledi.

14 Ocak 2020 Salı 09:34
Bu haber 247 kez okundu
ERCİYES TEKNOPARK 7. SIRADA
Haberici -->

Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recai Kılıç, Erciyes Teknopark'ın 85 teknoloji geliştirme bölgesinde 7. sırada olduğunu söyleyerek, 2020 yılında da ArGe firmalarının ihracattaki performanslarını yükseltmek amacı ile kümeleşme çalışmalarını hızlandıracaklarını söyledi.

Prof. Dr. Recai Kılıç, Erciyes Teknopark'ın 2019 yılını değerlendirerek 2020 hedeflerini açıkladı. 2019 yılı içerisinde 64 üniversite sanayi işbirliği projesine imza atıldığını ve 88 patent başvurusunun bulunduğunu aktaran Kılıç, "Erciyes Teknopark 2007’de kurulmuştur. Günümüze kadar yoğun bir şekilde gelen Teknoparklardan bir tanesidir. 235 teknoloji tabanlı bir merkezimizdir. Organize olmuş bir merkezdir. Akademisyenlerimizle endüstri kuruluşlarımızı birleştiren ve girişimcilerin proje fikrinden itibaren firmalaşmasını sağlayan ekosistemin organize edilmiş bir merkezidir. Bünyemizde 235 teknoloji ArGe firmasına ulaşmış durumdayız. Bu ArGe firmalarımızda bin 200’ü aşmış ArGe personeli istihdam edilmektedir. Şuan 388 kadar bir ArGe projesi aktif olarak yürütülmektedir. 2077’den itibaren düşündüğümüzde ise, 1200 ArGe projesi ve bunlarla birlikte 700 milyonu aşan ArGe bütçesine ulaşmış durumdayız. İhracat anlamında ArGe firmalarımızın ekonomimize kazandırdığı rakam ise, 30 milyon doları geçmiş durumda. Akademik tabanlı firmalarımıza baktığımızda bu sayının 72 olduğunu görüyoruz. Bu sayı bize gurur veriyor. Teknolojiye yön veren gelişim süreçlerini akademi bazlı firmaların yönlendirdiğini biliyoruz. Türkiye’de bu sürece hızla devam ediyoruz. Üniversite - sanayi işbirliği açısından da yine ivmelenen bir sürecimiz var. 2019 yılı içerisinde 64 üniversite sanayi işbirliği projesine daha imza atılmış durumda. 88 patent başvurusu var. Patent başvurularımızdan 2 tanesi lisanslanmış, biri de devredilmiş durumda. Bu da Türkiye’de ilklerden birisi. Devlet üniversiteleri açısından bu devir işlemi ilk yaşanan süreçlerden. Bunu da yaşamaktan dolayı gururluyuz" dedi.

Erciyes Teknopark'ın gelişen ve büyüyen bir yapısının olduğunu kaydeden Kılıç; bunlardan ilki mekanik kuluçka denilen, daha büyük ölçekli bir ofis ortamından atölye ortamına geçiş aşamasında bir merkez kurduklarını aktararak; "Şuan inşaatına başladık. Gerekli finansman desteklerini sağladık. 2020’nin ikinci yarısından 8 tanesini hizmete almış olacağız. Atölye tarzı kuluçka merkezlerinde ofis ortamının dar geldiği daha büyük ArGe projelerini yapmak isteyen firmalarımıza alan tahsis etmiş olacağız. Bu süreci 2020 yılının ikinci yarısı tamamlamış olacağız. 8 tanesi devreye girecek. Geriye kalan 16 tanesi için de planlarımızı 2020 yılının içerisinde yapmış ve finansmanını sağladığımız takdirde devam etmiş olacağız. Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesinde bu ölçeklendirmenin daha büyüğünde hangar yapısına ve fabrika ortamına ve benzer şekilde ArGe çalışmalarının yapılabileceği teknoloji tabanlı büyük ölçekli protetip geliştirme tesislerimizle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Böyle bir yer tahsisi yapıldıktan sonra da bu projelerimizde yine önümüzdeki yıllar içerisinde canlandırmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

"100 hedefimiz vardı, 60'a yakın başvuru aldık"

Üniversite - sanayi işbirliğine değinen Prof. Dr. Recai Kılıç, 2019 yılı içerisinde 64 tane sanayi işbirliği projesi gerçekleştiğini bildirdi. 100 talep 100 proje sloganı ile yola çıktıklarını ve 1 yıl dolmadan hedeflerine ulaşmayı amaçladıklarını belirten Kılıç; "Teknoloji transfer ofisimizde üniversite - sanayi işbirliği modülümüz var. Akademi ile sanayi arasında bağı sağlayan sanayi problemlerini eşleştiren, gerekli akademik personellerin problemlerle uğraşmasını sağlayan, hem üniversitelerin hem de sanayi tarafının haklarını belli bir çerçevede sağlayan önemli modülümüz var. Bu modül çerçevesinde 2019 yılı içerisinde 64 tane sanayi işbirliği projesi gerçekleşti. Akademisyenlerimize hazırladıkları proje desteği sağlayan birimimiz ayrıca söz konusu. Yine bu bağlamda üniversite - sanayi işbirliği ve modülünü geliştirdiği ve hep beraber katkı verdiği önemli bir projeyi açıkladık. 100 talep 100 proje sloganı ile yola çıktığımız, tanıttığımız bir proje. Bu kapsamda sanayi kuruluşlarımız ile ilgilendikleri ArGe problemlerini üniversiteye taşıyarak, üniversitede eşleştirmesini yapıyoruz. Türkiye’de ilk defa olacak şekilde üniversite kaynaklarımızdan sağladığımız bir proje olmuş oldu. Proje sanayi tarafından da ilgiyle karşılandı. 100 hedefimiz vardı, 60’a yakın başvuruyu aldık, değerlendirdik, eşleştirdik, sözleşmelerini yaptık. BAP birimine sunulmuş durumdadır. Dün kurul toplantımız vardı. Orada da geçen projelerimiz oldu. Hedefimiz bu 1 yıl dolmadan 100 hedefine ulaşmak. Sanayi kuruluşlarımız ile önemli bir köprü kurulduğunu söyleyebilirim. Ülkemizde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının geliştirmiş olduğu son bir kaç yıl içerisinde ArGelerin artırılması üzerine politika izleniyor. Kayseri’de de şuan 14’e ulaşan ArGe ve tasarım merkezi oluşmuş durumda. Bunların kurulması, personellerinin yetiştirilmesi, proje yazılması ve diğer işlemlerin de yine üniversite sanayi iş birliğimiz teknoloji transfer ofisimiz etkin bir şekilde görev almakta. Kayseri’de ilk kurulan Şeker Fabrikası ArGe ünitesini de yine bizim transfer ofisimizdeki arkadaşlarımızın desteği ile kurduk. ArGe merkezimize yönelik çalışmalarımız artarak devam etmekte" şeklinde konuştu.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV