banner203
31 Mart 2023 Cuma

ERCİYES, TERMAL TURİZMİN DE MERKEZİ OLACAK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan 275 milyon avro bedelli Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi ile dünyanın sayılı kış turizm merkezlerinden biri haline gelen Erciyes'te, 2200 rakımda özel bir şirket tarafından termal su arama çalışması başlatıldı.

18 Şubat 2013 Pazartesi 15:33
Bu haber 4106 kez okundu
ERCİYES, TERMAL TURİZMİN DE MERKEZİ OLACAK
Haberici -->
Uydu görüntüleri aracılığı ile kaynakların tespit edildiği Erciyes'te, fizibilite çalışmalarının ardından yaz döneminde deneme sondajları yapılacak.

İstenilen sıcaklık suya ulaşılması halinde Erciyes'te öncelikle sıcak sudan elektrik üretilecek, ardından su soğutularak bölgedeki otellere verilerek, termal havuzlar oluşturulacak. İleri aşamalarda ise seracılık ve Kayseri'deki konutların ısıtılması da planlanıyor.

Bu sayede Erciyes'e gelenler bir tarafta kayak yaparken diğer taraftan da termal suya girebilecek. Erciyes, hem kayak hem de termal turizmin merkezi olacak.

ERCİYES ELEKTRİK ÜRETİM VE TERMAL TURİZM MERKEZİ OLACAK

Aytemiz Grup Yatırımlar Genel Müdürü Turgay Karacalar yaptığı açıklamada, şirket olarak Erciyes'te sıcak su arama çalışması başlattıklarını, uydu görüntüleri ile kaynakları tespit ettiklerini söyledi.

Geçmiş yıllarda bu alanda yapılan çalışmaların sonuçlarını da incelediklerini belirten Karacalar, fizibilite çalışmalarının sürdüğünü ve yaz döneminde gradyan (deneme) sondajlar yapacaklarını vurguladı.

Yaptıkları araştırmalarda Erciyes'te yüksek derecede sıcak suya ulaşabilecekleri yönünde sonuçlara ulaştıklarını ifade eden Karacalar, şu bilgileri verdi:

''Tek bir kullanıma yönelik değil, birden fazla amaca hitap edebilecek şekilde kaynak arayışı içerisindeyiz. Çok yüksek sıcaklıkta kaynakların bulunabileceği düşüncesindeyiz. Erciyes'te öncelikli hedefimiz elektrik üretmek. 120 derece sıcaklıktaki suya ulaşabilirsek hem elektrik üreteceğiz hem de bu suyu termal amaçlı kullanacağız. Elektrik üretiminde kullandığımız suyu soğuttuktan sonra bölgedeki otellere termal amaçlı vereceğiz. Kaplıca merkezlerindeki gibi termal havuzlar oluşturulacak. Ardından seracılıkta ve Kayseri'deki konutlarda ısınma amaçlı da bu suyun kullanılması yönünde çalışmalar yapıyoruz.''

Sıcak su arama çalışmalarının tamamlanıp kaynaklara ulaşıldıktan sonra Erciyes'in çok daha fazla önem kazanacağını belirten Karacalar, ''Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi var. Buna bizim çalışmalarımız da eklenince hem Erciyes hem de Kayseri çok ciddi değere sahip olacak. İnsanlar hem kayak yapmak, hem de termal suya girebilmek için farklı yerlere gitmek zorunda kalmayacak, Erciyes'e gelerek bu iki zevki aynı ortamda yaşayabilecek'' diye konuştu.

12 AY DOLULUK HEDEFİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise Erciyes'te devam eden 275 milyon avro bedelli proje yürüttüklerini, bu zamana kadar yaklaşık 120 milyon avro yatırım yapıldığını hatırlattı.

Termal suyun çıkartılmasıyla birlikte yapılan projenin çok daha fazla değer kazanacağına dikkati çeken Özhaseki, şunları kaydetti:

''Erciyes, yanardağ arasından etrafa doğru yayılmış bir dağ. İlçelerimizden, komşu vilayetlerden çıkan sıcak sular, Erciyes temelli. Yapılacak çalışmayla Erciyes'in eteklerinde de sıcak su çıkartılarak turizme kazandırılacak. Bu da Erciyes'i daha değerli hale getirecek. Kışın doluluğu sağlayan bir takım etkinlikler var. Yaz için de hesaplar yaptık. Mesela, spor takımlarının kampları, kongreler için yaz spor etkinlikleri düzenleyeceğiz. Sıcak suya ulaşılmasıyla birlikte Erciyes'te 12 ay doluluk sağlayacağız.''

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV