banner153
21 Ocak 2020 Salı

ERKEK GÜZELİNDEN FİTNESS ÇIKIŞI

KKTC erkek güzeli Kayseri'ye geldi

25 Eylül 2017 Pazartesi 06:31
Bu haber 832 kez okundu
 ERKEK GÜZELİNDEN FİTNESS ÇIKIŞI
Haberici -->

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 2010 yılında gerçekleştirilen ‘Bay Kuzey Kıbrıs’ adlı erkek güzellik yarışmasının birincisi ve ünlülerin fitness eğitmeni Sami Hamidi, Kayseri’de katıldığı bir spor merkezi açılışında fitness sporunun yalnızca kültürsüz kişilerce yapıldığı algısını değiştireceklerini söyledi.

Sami Hamidi Kayseri’de bir spor merkezi açılışına katıldı. Söyleşi öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan genç sporcu, Kıbrıs’ta da Türkiye’de de fitness sporunun kültürsüz kişilerce yapıldığına dair yanlış bir algı olduğunu dile getirdi. Yaptıkları çalışmalarla söz konusu algıyı değiştirmek için uğraş verdiklerini belirten Sami Hamidi, “Bu sporun genelde kültürsüz kişilerce yapıldığı ya da bu sporu yapanların yalnızca tavuk, pilav ile beslendiği, motivasyonu ve enerjisi düşük kişilerin bu işle ilgilendiği bir algı söz konusu. Ben de çalışmalarımda bu sporun aslında böyle olmadığını, sosyal hayattan kopuk olmadığımızı, pozitif, eğitimli kişilerin de bu sporu yaptıklarını ve insanlara bu konularda yol gösterdiklerini en iyi şekilde aktarmaya çalışıyorum. Çok kısa bir sürede vücut geliştirmeye dair algının değişeceğini düşünüyorum” dedi.

Kıbrıs ile Türkiye arasında fitness sporuna yaklaşım açısından tek farkın, KKTC’nin bir ada ülkesi olmasından kaynaklandığını kaydeden Sami Hamidi, “Kıbrıs bir ada ülkesi olduğu için havalar oldukça sıcak ve insanların kendi vücudunu gösterme isteği daha yüksek. O yüzden bu spora olan ilgi daha fazla. Ancak Türkiye’de yalnızca yüzde 1 oranında spor yapan bir kitlenin olduğunu biliyoruz. Son zamanlarda bu kitlenin ciddi bir şekilde arttığını gözlemliyoruz. Bundan sonraki süreçte daha da artacağına inanıyorum” diye konuştu.

ÜNLÜLERLE PROJELER DEVAM EDİYOR

Soner Sarıkabadayı ve Elif Sağlamyürek gibi ünlülerle çalışmalarının devam ettiğini söyleyen genç sporcu, şu anda gizli tuttukları ancak yakın zamanda açıklayacakları farklı projelerinin olduğunu da ifade etti.

“FARKLI BESLENMEYE GEREK YOK, DOĞAL OLANI YESİNLER”

Sami Hamidi, son olarak fitness sporuna başlamak isteyenlere şu önerilerde bulundu:

“Bu spora başlayanların ya da başlayacak olanların farklı besleneceklerini düşünmelerine gerek yok. Doğanın verdiği gıdaları en saf ve en temiz şekilde tüketmek bu spora başlamak isteyenler için yol gösterici olacaktır. Kalori ya da protein hesaplamalarını düşünmelerine gerek yok. Sağlıklı yaşam denildiğinde akla gelen besinlerin işlenmemiş olanlarını hayatlarına dahil etmeye çalışmaları, bir numaralı kuralları olmalıdır.”

“FİTNESS SPORDAN ZİYADE BİR SANAT DALI”

“Vücut geliştirme görselliğe dayalı bir spordan ziyade sanat dalıdır, ben böyle tanımlıyorum. İlle de vücut geliştirme sporu yapılacak diye bir şey yok. Sporun her türlüsü yaşam kalitemizi yükseltecek bir etkendir. Hayatınıza sporu her şekilde dahil edin. İşlenmiş gıdadan uzak durarak, mutlu, pozitif, enerji dolu kişiler olun, bu sizin elinizdedir.”

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV