banner167
banner182
12 Haziran 2021 Cumartesi

ESNAF, FİRMA VE İŞLETMELERE UYARI

Vali Süleyman Kamçı, yaptığı yazılı açıklamada, fahiş fiyat ve stok konusunda uyardı. Vali Kamçı, “Bazı esnaf, firma ve işletmelerindövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek fahiş fiyat uyguladığı ve vatandaşın, diğer işletmelerin mağdur edilmemesi için gerekli tedbirler alınacaktır” dedi.

14 Ekim 2018 Pazar 11:11
Bu haber 698 kez okundu
ESNAF, FİRMA VE İŞLETMELERE UYARI
Haberici -->
Vali Süleyman Kamçı, yaptığı yazılı açıklamada, fahiş fiyat ve stok konusunda uyardı. Vali Kamçı, “Bazı esnaf, firma ve işletmelerindövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek fahiş fiyat uyguladığı ve vatandaşın, diğer işletmelerin mağdur edilmemesi için gerekli tedbirler alınacaktır” dedi.

Vali Süleyman Kamçı, yaptığı açıklamada, kentte fahiş fiyat uygulaması, stokçuluk, vatandaşa sunulan mal ve hizmetlerde yaşanabilecek sorunların önüne geçmek için harekete geçti. Bu yönüyle açıklama yapan Vali Kamçı, şu açıklamalarda bulundu;

“Vatandaşlarımızın refah, huzur ve mutluluğunusağlamak; temel hak ve hürriyetlerini korumak Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Ayrıca vatandaşlarımızınihtiyaçlarının teminine yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere erişiminingüvence altına alınması da Devletimizin yasal sorumlulukları arasındadır. Kamu hizmetleri ile piyasa koşullarında mal ve hizmet sunumu kamu düzeninden etkilenmekte; bu hizmet ve sunumlarda olası aksamalar da kamu düzenini bozabilmektedir. Vatandaşlarımızıngünlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü̈ tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir.”

Esnaf ve işletmeleri de uyaran Vali Kamçı, “İlimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, halkın esenliğini ve refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı görülmüştür. Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 167’nci maddesine göre “Devlet para, kredi, sermaye, mal ve hizmet piyasalarının sağlıklı ve düzenl iişlemelerini sağlayıcı ve geliştirici tedbirler alır; ...”5442 sayılı İlİdaresi Kanununun 9 uncu maddesinin (ç) fıkrasında; “Kanun, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler.”5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesinin (c) fıkrasında; “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66’ncı madde hükmü uygulanır.” Paylaşımında bulundu.

HAPİS CEZASI VERİLİR

Vali Kamçı’nın yaptığı uyarıda, hapis cezası dikkat çekti. Şu uyarılarda bulunuldu; “Anılan Kanunun 66’ncı maddesinde; “İl genel kurulu veya idare kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahallî mülkî amir tarafından Kabahatler Kanununun 32’nci maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır. Ancak, kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek toplumsal olayların baş göstermesi hâlinde vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alınan ve usulüne göre ilan olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV