banner167
banner182
23 Haziran 2021 Çarşamba

ESNAF HARİTA İSTİYOR

Başkan hayrettin köse açıklama yaptı

30 Haziran 2017 Cuma 10:53
Bu haber 1498 kez okundu
 ESNAF HARİTA İSTİYOR
Haberici -->

Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, son zamanlarda çok sayıda lokanta ve pastane açıldığını belirtti. Başkan, açılan işyeri sayısı ve tercih edilen mahalle nedeniyle açılan işletmelerin 6 ay gibi kısa sürede büyük zararla kepenk kapattığını belirterek, esnaf haritası istedi.

Ticaretle uğraşmak isteyenlerin aklına ilk gelen işletme türü lokanta yada pastane oluyor. Son zamanlarda Kayseri kent merkezinde çok sayıda lokanta açılıyor. Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, köyden kente göç eden insanların, elinde bulunan besi hayvanlarını satarak, kent merkezinde de biraz birikimi olan insanlarında bu parayı değerlendirerek daha çok lokanta ve pastane açtıklarına dikkat çekti. Köse, işyeri açan insanların bilgi ve beceri noktasındaki eksikliklerin yanı sıra işyeri sayısının artmasına bağlı olarak işlerinin iyi gitmediğini, 6 ay gibi kıza sürede büyük bir zararla, birikimini kaybederek kepenk kapatmak zorunda kaldığını ifade etti.

Oda Başkanı Hayrettin Köse, kapanan her işyerinin hem kişiye hem de ülke ekonomiye büyük zararı olduğunu anımsatarak, insanların birikimlerinin bu şekilde kayba uğramasına da razı olmadıklarını dile getirdi. Köse, bu konuda yapılacak en iyi çalışmanın esnaf haritası çıkartılması olduğunu vurgulayarak, “Çıkartılacak olan esnaf haritası ile, bir mahalledeki, apartmanların altındaki işyerleri sayısı ve türleri belirlenecek. O bölgedeki nüfusuna göre lokanta sayısı, pastane sayısı, fırın, berber artık hangi meslekten olursa olsun sayısı belirlenecektir. Yeni bir işyeri açılmayarak hem insanların parası boşa gitmeyecek hem de insanlarımızın işleri bozulmayacak. İhtiyaç olan bölgeye işyeri açılarak, insanlarımız yeni açtıkları işyerlerinin kepenklerini kapatmayacaklar” dedi.

Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, işyeri açma konusundaki yeterli bilgi yada istatistiklerin elde bulunmamasından dolayı işyeri açan esnafın, mevcut esnafın ciddi ekonomik kayıplara uğradığını dile getirdi. Özellikle insanların elindeki süt ineklerini, besi hayvanlarını satarak büyük kazanç sağlama düşüncesiyle lokanta açtıklarını anımsatan Köse, yapılması gerekenlerle ilgili şu bilgileri paylaştı; “Biz kimsenin birikiminin boşa gitmesini istemiyoruz. Açılan işyerlerin kapanmasını da istemiyoruz. Ama hiçbir araştırma yapılmadan açılan işyerleri hem insanının birikimini götürüyor hem ekonomik kayıplar doğuruyor. O nedenle biz esnaf haritası çıkmasını istiyoruz. Esnaf haritası şöyle bir çalışma olacak. Devlet istatistik yapacak. Bir binanın altında 3-4 tane aynı işi yapan esnaf olmamalıdır. Meslek grubundan olmamalıdır. Bir mahallenin ihtiyaçlarını kaç tane lokanta, kaç tane kasap karşılar. Serbest piyasa ekonomisi var ama esnaf sayısı bir mahallede fazla olursa o zaman zarar ediyor ve kapatıyor. Açıp kapanmadan dolayı hem insanlar zarar ediyor ve maddi krize giriyor hem de ekonomik anlamda kayıp var.”

Avrupa’da esnaf haritası olduğunu aktaran Köse, “Avrupa’da genelde bu şekilde oluyor. Bir dönem bakanımız Hayati Yazıcı oda ziyaretine gelmişti. Orada bunu anlattım. Esnaf haritasından bahsettim. Bir binada aynı meslekten birkaç grup olmasın dedik. O zaman bununla ilgili çalışma yapılabileceğini söylemişti. Bir gelişme olmadı. Eczanelerde bu kriter var. Bu kriter diğer mesleklerde de olabilir. Ekonomiye katkı sağlar. Bir insanımız 6 aylık lokantacılık, pastacılık yapıyor. İş dönmeyince zarar edince kapanıyor. Birikimi gidiyor. Sıkıntıya düşüyor” dedi. 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV