banner153
23 Kasım 2020 Pazartesi

ESNAF, SANAYİCİ YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Kayseri’nin sorunlarını gündeme taşıdı.

20 Ekim 2020 Salı 19:15
Bu haber 380 kez okundu
ESNAF, SANAYİCİ YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR
Haberici -->

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Kayseri’nin sorunlarını gündeme taşıdı. 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’nin sorunlarını Meclis gündemine taşımaya ve çare aramaya devam ediyor. Ataş, Meclis’te gündem dışı söz alarak sıkıntılara dikkat çekti.

Eskiden, sanayi, ticaret ve tarım şehri olarak anılan, Anadolu’nun parlayan yıldızı olarak bilinen Kayseri’nin bugün kaderine terk edilmiş, kendi yağıyla kavrulmaya çalışan, devlet yatırımlarını hak ettiği ölçüde alamayan, teşviklerden mahrum bırakılan bir şehir hâline geldiğini dile getiren Ataş,  “Yatırımcılar Kayseri’den bir bir kaçıyor” diye konuştu.

ESNAF, SANAYİCİ YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

Sanayicinin ve esnafın sıkıntı içerisinde olduğunu anlatan Ataş, “Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri’de altı bin yıl önceye dayanan ilk ticari belgelerin çıkarıldığı Kültepe, uluslararası ticaretin ve sanayileşmenin doğduğu yer olarak kabul edilir. Yani Kayserililer, ticaret, tarım ve hayvancılıkla altı bin sene önce tanışmışlardır. Bu kadar eski, tarihî, kültürel geçmişe ve zenginliğe sahip Kayseri ne yazık ki eski günlerini mumla aramaktadır. Kayseri’de tüm sektörlerde bir geriye gidiş vardır. Ticaretin tarihî başkenti Kayseri’de ne yazık ki ticaret bitme noktasındadır. Krizden dolayı darda olan esnafımız pandemi döneminde de devletten destek göremeyince elektriğe, doğalgaza ve suya peş peşe gelen zamlarla; fatura, kira, kredi ve diğer giderlerini ödeyemez duruma gelmiş, bir bir kepenklerini kapatmaya başlamıştır. Sanayicinin durumu da esnaftan farksız. Mobilya sektöründeki kabiliyetimizi ve liderliğimizi kaybettik. Mobilya sanayicimiz şimdi yaşam mücadelesi veriyor. Yatırımcılar Kayseri’den bir bir kaçıyor” dedi.

11 BİN KİŞİ BİR AYDA İŞSİZ KALDI, KAYSERİ İNTİHARLARLA ANILMAYA BAŞLAMIŞTIR

Kayseri’de Temmuz 2020’deki sigortalı sayısının bir önceki aya göre yüzde 4,4 azaldığını, bir ayda Kayseri’de 11 bin vatandaşın işsiz kaldığını belirten Milletvekili Ataş, “Kayseri’de son aylarda intihar vakaları da hızla artmaktadır. Öyle ki eskiden ticaretle anılan Kayseri intiharlarla anılmaya başlamıştır. 2019 yılı hane halkı kullanılabilir fert geliri ortalaması Türkiye’de 28.552 TL iken Kayseri 25.288 TL’yle Türkiye ortalamasının altında kalmıştır. Şehrimizle birlikte Kayserili de fakirleşmekte, iktidardan gerekli desteği görememektedir. Tüm bunların yanında Kayseri, resmî rakamlara göre 80 bin Suriyeliyi de sırtında taşımaktadır. Şimdi de kalıcılığı sağlamak adına Kayseri’ye Suriyeliler için özel okullar yaptırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

KAYSERİ’YE NE TEŞVİK VAR NE DESTEK VAR NE DE YATIRIM VAR, İKTİDARKAYSERİ’Yİ UNUTTU MU?

Konuşmasında  “AKP iktidarı, Kayseri’yi unuttu mu, cezalandırıyor mu?” diye soran Ataş, “Nitekim ne teşvik var ne destek var ne de yatırım var. Kayseri en çok vergi ödeyen 15 şehirden biri. Kayserilinin sadece 2018 yılında ödediği 5,33 milyar Türk lirası vergi nereye gidiyor? Neden Kayseri yatırımlardan, teşviklerden bihaber, kısacası devletin imkânlarından hak ettiği ölçüde desteği alamıyor?” şeklinde konuştu.

İKTİDAR HAVAALANI İÇİN 10 BİN TL ÖDENEK AYIRDI

Kayseri’de yılan hikayesine dönen havaalanı sorununu da gündeme taşıyan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Kayseri Havalimanı’nı kullananlar bilir, havalimanımızın köy garajından farkı yok. ‘Bugün yapılacak, yarın yapılacak.’ derken iktidar, 2020 yılında havalimanı için sadece 10 bin Türk lirası ödenek ayırdı; yanlış duymadınız, sadece 10 bin Türk lirası” dedi.

SÖZ VEREN GİTTİ, AMA ORTADA HIZLI TREN YOK

Kayseri’de yılan hikayesine dönen bir diğer konu olan hızlı tren ile ilgili de dikkat çeken ifadeler kullanan Milletvekili Ataş, şunları söyledi: Hızlı trende durum daha da kötü. Hızlı tren on yıldan fazla süredir Kayseri’nin gündeminde, bakanlar söz verdi gitti, milletvekilleri söz verdi gitti, Cumhurbaşkanı defalarca söz verdi gitti. Mevcut tren hattındaki gibi hızlı tren doğrudan Kayseri’den geçebilecekken Yozgat Yerköy’den kılçık hatla bağlanabilirsek kendimizi şanslı sayacağız. Otoban hikâyemiz de aynı hızlı trende olduğu gibi Kayseri’ye doğrudan otoban yapılmasını geçtik, Niğde otobanına kılçık hatla bağlanabilirsek kendimizi yine şanslı sayacağız ama o da yok. Kayseri Erciyes’i, Soğanlı ve Koramaz Vadisi, Kapuzbaşı Şelaleleri, Palas Tuzla Gölü, sazlıkları, tarihî kalesi ve diğer tarihî ve doğal güzellikleriyle bir turizm şehri olmaya adayken turizm teşviklerinde adımız bile anılmıyor. ‘Altyapımız var.’ deyip yerli otomotive talip oluyoruz, dikkate alınmıyoruz. Savunma sanayi konusunda hevesimizin ötesine sahibiz, 1926’da uçak üretmiş; Anatamir, Hava İkmal, ASPİLSAN, TAKSAN, Sümerbank Fabrikası gibi değerleriyle gerekli altyapıya sahip, potansiyeli olan bir Kayseri var ama yatırım yapan bir hükûmet yok.”

KAYSERİLİ ÇİFTÇİ TOPRAĞINI TERK EDİYOR ÇÜNKÜ DESTEK YOK, TEŞVİK YOK

Tarım ve hayvancılık konusunda da Kayseri’nin yıllardır kaybettiğini anlatan Ataş, “Yıllar içerisinde Kayseri’de tarım ve hayvancılık sektörü de sekteye uğramıştır. Tarım alanı büyüklüğü olarak Türkiye’de 6’ncı sırada olan şehrimiz, tarım sektörünün gayrisafi yurtiçi hasılası içindeki il sıralamasında ancak 17’nci sırada yer alabiliyor.İlimizin yüz ölçümünün yarısına yakını tarım alanı iken bu topraklardan hemşehrilerim para kazanamıyor. Kayserili çiftçi toprağını terk ediyor çünkü destek yok, teşvik yok, yatırım yok. Sadece yüzde 14’ü sulanabilmektedir. Neden? Çünkü yıllardan beri büyük sulama projeleri hâlen tamamlanamamıştır. Develi 2’nci Merhale, Bahçecik, Yamula barajlarından toprağa su verilsin diye çiftçi yıllardır bekliyor. Ne zaman bitecek diye bakanlığa sordum, ödenek yetersizliği gerekçesiyle tarih bile verilemiyor” dedi.

VATANDAŞ, ARTIK YOK ÖYLE YAĞMA DİYEREK AKP’DEN HESAP SORACAK

Vatandaşların sandıkta AKP İktidarından hesap soracağını belirten Ataş, “Sonuç olarak Kayseri, AKP’ye kurulduğu günden beri en çok desteği veren şehirlerden biri olmasına rağmen karşılığını bir türlü alamamıştır. Bu yüzden ilk seçimlerde Kayseri de AKP’ye ‘Yeter artık, yok öyle yağma.’ diyerek bunun hesabını soracaktır” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV