banner167
banner165
16 Ocak 2021 Cumartesi

ESNAFA YARDIM MİKTARI ÇÖLE DÜŞEN BİR DAMLA SU

Saadet Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, esnafa yapılacağı belirtilen 750 TL kira yardımını çöle düşen bir damla su olarak nitelendirdi ve yeterli olmadığını söyledi.

17 Aralık 2020 Perşembe 19:51
Bu haber 366 kez okundu
ESNAFA YARDIM MİKTARI ÇÖLE DÜŞEN BİR DAMLA SU
Haberici -->

Saadet Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, esnafa yapılacağı belirtilen 750 TL kira yardımını çöle düşen bir damla su olarak nitelendirdi ve yeterli olmadığını söyledi.

Saadet Partili Sinan Aktaş, esnafa destekle ilgili yetersizliğine dikkat çekerek, “Nihayet aradan geçen 9 ayın sonunda geçtiğimiz gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımız esnaflarımız için 3 ay süre ile ayda 750 TL kira yardımı yapılacağını açıkladı. Krediye teşvik etmekten iyidir ama yeterlimidir. Kesinlikle değil. Bu verilecek olan rakam çöle düşen bir damla su mesabesindedir. Esnaf Konfederasyonu Başkanı Sayın Bendevi Palandökenin dediği gibi Delik büyük yama küçük. Buradan sormak istiyorum. Hangi lokantacının aylık kirası 750 TL? Hangi Pastanecinin kirası 750 TL? Hangi düğün salonunu kirası 750 TL? Hangi kuaförün kirası 750 tl? Allah rızası için Kayseri’de 750 TL kirası olan bir işyeri var mı? Kirası 750 TL’ye değil işyeri ev bulamazsınız” dedi.

SP'li Sinan Aktaş, şu uyarılarda bulundu; "6 ay evvel şartları uyan yaklaşık 900 bin esnafımız 25 tl lik krediden yararlanmıştı. Şimdi bu kredinin ödeme günü geldi çattı. Çarşıda pazarda alış veriş yapan kimse yok. Satış yapamayan esnaflarımız bu kredi taksitlerini nereden ödeyecekler. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkamıyor. Toplu taşımayı kullanmaları yasak olduğu için çarşıyada inemiyor. Bazı vatandaşımızda korkudan çarşıya pek çıkamıyor. Bir kısım esnafımız tamamen kapalı. Açık olanlarda zaten doğru düzgün satış yapamıyor. Kredileri kim nereden nasıl ödeyecek?

Bakınız en basit küçük bir esnafımızın yıllık masraflarına şöyle kısaca beraber bir gözatalım. Bağkur  yıllık 11.000 tl,kira yıllık 24.000 tl,muhasebe,stopaj,elektrik,su,geçici vergi,damga vergileri,oda aidatı,ulaşım,öğle yemeği,yıllık gelir vergisi ve ayrıca ev giderleri. Toplamda en asgariden hesap ettiğinizde 76.000 tl gideri var. Yani en küçük bir esnafımız yıllık 400.000 tl satış yapacak buradan kazandığı ancak işyeri ve ev giderlerini karşılayabilecek.

Birde Allah rızası için esnaflarımıza ceza kesmeyiniz. Zaten şu anda işyerini kapatmış,işyerini başkasına devretmek isteyen yüzlerce esnafımız var birde üstüne ceza keserek tabloyu dahada vahim hale getirmeyin. Bakınız Almanya yılbaşında kapanmaya gidiyor ama kapanan işyerlerinin giderlerinin % 90 ını karşılıyor. Siz ne yapıyorsunuz giderlerin sadece % 1 ini veriyorsunuz. Ama Tunusa gelince hibe olarak 5 milyon dolar veriyorsunuz. Para yok diyorsunuz ama son 9 yılda mülteciler için 40 milyar dolar harcadınız. Soruyorum size bu parayı nereden buludunuz. Demekki istenince bulunabiliyor.

Kusura bakmayınız ama Ak parti koalisyonu bir Sivas belediyesi kadar olamamıştır. Tüm belediye başkanlarımızdan rica ediyorum. Şu salgın bitene kadar,yoldur,Asfalttır,parktır,tenis kortudur,musiki cemiyetidir. Lütfen bunları bırakın. Buralara vereceğiniz paraları şu süreçte esnaflarımıza destek olarak verin.

17 belediye başkanımıza sesleniyorum. Oda başkanlarımızla ve esnaflarımızla bir arayı geliniz ve esnaflarımız için neler yapabilirizi konuşun. Bir takım geri ödemesiz hibe destek paketleri oluşturan ve hayata geçirin. 

16 ilçeyi 122 kez değil 1220 kez dolaşsanız,40 bin ton değil 40 milyon ton asfalt dökseniz,80 park değil 1080 park yapsanız. Eğer Kayserimizdeki esnaflarımız batıyor,işyerlerini kapatıyor,devrediyor ve şehrimizde ticaret vahim durumda ise yaptığınız bu işlerin kusura bakmayın hiçbir anlamı yoktur."

 

 

                                                                    

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV