banner87
23 Temmuz 2019 Salı

​ET DENETİMİ KONUŞULDU

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde denetim ekibinde yer alan kuruluşların temsilcileriyle et denetimi konusunda toplantı yapıldı.

15 Eylül 2018 Cumartesi 09:02
Bu haber 327 kez okundu
​ET DENETİMİ KONUŞULDU
Haberici -->
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde denetim ekibinde yer alan kuruluşların temsilcileriyle et denetimi konusunda toplantı yapıldı. Toplantıda yapılacak olan et denetimleri ile ilgili değerlendirme yapıldı. Daha geniş kapsamlı denetimlerin yapılmasıyla ilgili karar alındı.

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında Gıda ve Yem güvenilirliğini, halk sağlığı, bitki ve hayvan sağlığı ile hayvan ıslahı ve refahını, tüketici menfaatleri ile çevrenin korunması da dikkate alınarak korumak ve sağlamak amacıyla il müdürlüğünce yürütülen resmi kontrol hizmetleri kapsamında değerlendirme toplantısı yapıldı.

Kentte et ve et ürünleri alanında faaliyet gösteren işletmelere yapılan denetimlerle ilgili İl Müdür Yardımcısı Sami Yılmaz, Gıda ve Yem Şube Müdürü Cevdet Akyüz, Kocasinan İlçe Müdürü Muzaffer Adıyaman, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde konu ile ilgili görevli personel ve 16 ilçe müdürlüğünde görevli veteriner hekim, mühendislerden oluşan 38 resmi kontrol görevlisi katıldı.

Toplantıda; Kentte başta Karpuzatan bölgesi olmak üzere mezbahalarda sağlanan asgari teknik hijyenik koşullar ve izlenebilirlik sisteminin sağlanmasına yönelik tedbirler doğrultusunda et sektöründe faaliyet gösteren kasap, şarküteri ve diğer gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde bulunan et reyonları başta olmak üzere sektörde bulunan işletmelerin daha iyi bir seviyeye getirilmesi görüşüldü. Bunun için denetimlerde dikkat edilmesi gereken hususlar, izlenebilirliğin sağlanması, sağlık işareti, ürün etiketi ve hayvansal ürünlere ait kesim raporunun taşıması gereken özellikler, gerekli şartları sağlamayan ürünlerin tespiti halinde yapılacak yasal işlemler konuşuldu.

İlçelerden gelen Resmi Kontrol Görevlisi Veteriner Hekim ve Gıda Mühendislerinin görüş ve önerileri not edildi.

Ayrıca toplantımızda görüşe açılan Türk Gıda Kodeksi Et, Hazırlanmış Et Karışımları ve Et Ürünleri Tebliği taslağı ile ilgili müzakerelerde bulunuldu. Yeni taslakta sektör ve piyasa denetimi açısından olumlu katkı sunabilecek görüş ve öneriler üzerinde istişareler yapıldı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV