banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

ETİYOPYA’DAN KAYSERİ ZİYARETİ

Etiyopya’nın Oromia Bölgesi Başkan Yardımcısı Addisu Legas Duresso ve beraberindeki heyet Vali Süleyman Kamçı’yı ve Büyükşehir belediye Başkanı Mustafa Çelik’i makamlarında ziyaret etti.

13 Kasım 2018 Salı 09:56
Bu haber 536 kez okundu
ETİYOPYA’DAN KAYSERİ ZİYARETİ
Haberici -->
Etiyopya’nın Oromia Bölgesi Başkan Yardımcısı Addisu Legas Duresso ve beraberindeki heyet Vali Süleyman Kamçı’yı ve Büyükşehir belediye Başkanı Mustafa Çelik’i makamlarında ziyaret etti.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu başkanı Tahir Nursaçan ile birlikte gelen konuğunu makamda ağırlayan Vali Kamçı, ziyarette yaptığı konuşmada, Başkan Yardımcısı Duresso ve beraberindeki heyeti Kayseri’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kayseri’nin sanayisi ve ticaretiyle gelişen bir il olduğunu vurgulayan Vali Kamçı, Kayseri’nin bu anlamda dünyaya açılan bir il olduğunu ifade etti.

Afrika ülkelerinin hem ülkemiz hem de ilimiz açısından çok önemli olduğunu ifade eden Vali Kamçı, sözlerine şöyle devam etti:

“Afrika ülkelerinden olan Etiyopya’da bizim için önemli bir ülke. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha üst seviyelere çıkması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu anlamda en büyük görev ticaret erbabı organize sanayi bölgelerimize düşüyor. Sanayicilerimiz her gün yeni gelişmelere imza atıyorlar. Etiyopya ile olan ilişkileri daha üst seviyelere çıkaracaklarından eminim.”

Oromia Bölgesi Başkan Yardımcısı AddisuLegasDuresso yaptığı konuşmada,Etiyopya ile Türkiye’nin karşılıklı çok güçlü ilişkilere sahip olduğunu ifade ederek, “Hâlihazırda da Etiyopya’da Türkiye’nin yatırım bölgelerinden birisi. Kayseri, sadece ekonomik anlamda değil sosyal ve kültürel anlamda da çok büyük bir şehir. Ayrıca dün de Kapadokya’yı ziyaret ettik. Oranında muhteşem bir doğası ve güzelliği var. Etiyopya bildiğiniz gibi hızla büyüyen bir ekonomiye sahip. Pek çok anlamda her şeye yeni başlıyoruz. Kayseri OSB’ye yaptığımız ziyarette fabrikaları ziyaret ederek önemli tecrübeler edindik. Kayseri bizim için çok güzel bir model. Gönül ister ki bu modeli ülkemize uygulayabilelim.” dedi.

Ziyaretin sonunda Vali Kamçı, Oromia Bölgesi Başkan Yardımcısı AddisuLegasDuresso ve beraberindeki heyet günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

ETİYOPYA’DAN KARDEŞLİK TALEBİ

Etiyopya’nın 11 bölgesinden birisi olan Oromia bölgesinden bir heyet Kayseri ile işbirliğini geliştirmek için şehre geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i ziyaret eden heyet, Kayseri ile kardeş şehir olma taleplerini iletti. Başkan Mustafa Çelik de Bilal-i Habeşi’nin torunlarıyla kardeş olmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulunan Etiyopya heyeti OSB Başkanı Tahir Nursaçan ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i ziyaret etti. Ziyarete Oromia Yatırım Komisyonu Komiseri Reshid Muhaba, Oromia Başbakan Yardımcısı Addiso Legas, Oromia Diaspora Başkanı Abdülaziz İbrahim ve bölgenin ekonomi bürokratları katıldı.

Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, Etiyopyalı heyetin Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulunduğunu belirterek heyetin Kayseri ve Etiyopya arasındaki işbirliğini artırmak istediğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de konuklarına Kayseri hakkında bilgi verdi. Kayseri’nin ekonomik yönden son derece güçlü bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Çelik, “İşbirliği yapılabilecek en iyi şehir Kayseri. Diğer şehirlerden daha hızlı büyüyen ve daha planlı gelişen bir şehiriz” dedi.

Oromia Yatırım Komisyonu Komiseri Reshid Muhaba da Oromia bölgesinin Etiyopya’nın en önemli ekonomi bölgesi olduğunu belirtti. Kayseri’yi çok beğendiklerini ve ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini vurgulayan Muhaba, Oromia bölgesindeki şehirlerden Türk iş adamlarının fabrikaları bulunan Adama şehri ile Kayseri’nin kardeş şehir olmasını istediklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik de gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi ve “Etiyopya’yı seviyoruz. Bilal-i Habeşi’nin torunlarıyla kardeş olmak isteriz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV