banner87
19 Mart 2019 Salı

FETÖCÜ ŞİRKET DEĞİLİZ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetilen Boydak Holding'in Üst Yöneticisi Alpaslan Baki Ertekin, açıklama yaptı

06 Nisan 2018 Cuma 07:34
Bu haber 615 kez okundu
FETÖCÜ ŞİRKET DEĞİLİZ
Haberici -->

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetilen Boydak Holding'in Üst Yöneticisi Alpaslan Baki Ertekin, eski CEO Ertunç Laçinel hakkında TMSF’nin araştırma komisyonu kurduğunu açıkladı. Komisyon müfettişlerin araştırma yaptığı ve sonucunun da TMSF tarafından açıklanacağını söyledi.

Boydak Holding'in Üst Yöneticisi Alpaslan Baki Ertekin, basın toplantısı yaparak şirketin durumu ve geleceği ile ilgili bilgiler aktardı. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ertekin, eski CEO Ertunç Laçinel hakkındaki yolsuzluk iddiaları ile ilgili da açıklama yaptı. Bu konuda TMSF’nin araştırma komisyonu kurarak birkaç müfettiş görevlendirdiği ve görüşmeler yaptığını dile getirdi.

Holding’in büyümesiyle ilgili olarak ülkenin büyüme rakamlarına göre revizeye gittiklerini anlatan Ertekin, yüzde 5.5 olarak belirledikleri büyüme rakamını yüzde 7, 7.5 olarak revize ederken ihracatta da yüzde 20 bir büyüme revizesine gittiklerini belirtti. Ertekin, holding isminin değiştirilmesi ile ilgili kararın TMSF’ye ait olduğunu bu konuda belki mahkeme sürecinin beklendiğini açıkladı.

Boydak Holding yönetim binasında şirket müdürleriyle birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ertekin, şunları söyledi;

“Boydak Holding 8 sektörde, 35 şirket ve 14 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. 140 ülkeye yaptığı ihracat ile Türkiye ekonomisinin lider kuruluşları arasında yer alıyor. Holding, şirketleriyle 2017 yılını 8,7 milyar lira ciro ve 377 milyon dolar ihracatla kapattı. Bu yönüyle Türkiye ekonomisine güç vermeye devam edeceğiz. 2018 ilk çeyrekte yüzde 7,12 büyüme gerçekleştirdik. 2017 ilk çeyrekte konsolide ciromuz 1,9 milyar lira iken, 2018'in aynı döneminde 2,3 milyar liraya ulaştı. Yılsonunda 9,7 milyar ciro ve 420 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz. Ülkemiz büyüme rakamlarının ardından revizeye gittik ve büyüme rakamlarımızla ihracat rakamlarımızı artırdık.”

KAYSERİ KAMUOYU BİZE YARDIMCI OLMALI

Baki Ertekin, Kayseri kamuoyunun kendilerine yardımcı olmasını isteyerek, 15 Temmuz sonrasında el konulan holdingin TMSF ile yönetildiğini hatırlattı. Ertekin, "15 Temmuz üzerinden neredeyse 2 yıl geçmesine rağmen, 'Bu insanlar nasıl hala reklam yapabiliyorlar', 'Bu FETÖ'cü bir şirket değil mi?' deniliyor. Hayır burası FETÖ'cü bir şirket değil. Burası TMSF ile devlet güvencesi altında olan ve devletin atamış olduğu yöneticiler tarafından yönetilen bir şirket. Bize ürünlerimiz, üretimle ilgili konularda eleştirebilirler. Buna saygı duyarız. Ama şirkete FETÖ’cü diyerek engellenmeye çalışılması doğru değildir" dedi.

ÖNCELİK KAYSERİ OLUYOR

“Ben İstanbul’da yaşıyorum. Evim ailem İstanbul’da” diyen Ertekin, holding tedarik noktasında şirket tercihi ile ilgili şu bilgileri verdi;

“Pazar gecesi uçakla geliyorum, Cuma günü tekrar uçakla İstanbul’a ailemin yanına gidiyorum. Kayseri’de evim var ve işimin başındayım. Burada müdürlerimizin tamamı Kayserilidir. 15-20 yıldır da bu gruptalar. Ekibime söylediğim iki şey var. Yoruldular. Dilimde tüy bitti. Herhangi bir ürünü ithal ise, Türkiye’den, Türkiye’de bulunuyorsa İç Anadolu’dan, İç Anadolu varsa Kayseri’den alın. Ben dahil size bir firma yönlendirdiğim de 10 liraya alıyorsa benim gönderdiğimde 10 liraya satıyorsa ondan almayım. Tedarikçi değiştirmeyin. Tedarikçi değiştirerek ürün almayın. Benim yolladığım 9 liraya veriyorsa bir lira değerlendiriyorsa onada bakın diyorum. Çok kısa bir sürede, Çarşamba günü İstikbal’in reklamları yayına girecektir. Oradaki vurgu İstikbal artık dünya markasıdır. 140 ülkede, 340 dükkan üstünde İstikbal ismi var. Dünyada rekabet için olan ürünlerin belli standartları olmalıdır. Bunu dikkate almalıyız. İş güvenliği konusunda şirketle sözleşme iptal edildi ve kendi bünyemizde bunu hallettik.”

‘HOLDİNG NASIL GİDİYOR?’ DİYE SORUYORLAR

Görevi başında iken hiçbir siyasinin baskısı, telkini yada yönlendirmesiyle karşı karşıya olmadığını anlatan Ertekin, “Beni devlet atadı. Görev verdi. Ben herhangi bir siyasiden, Kayseri ilinin siyasileri de dahil tek bir talep ve yönlendirme almadım. Taner Yıldız bey ile tanışıyorum. Mehmet Özhaseki beyle de 2005 yılından beri tanışıyorum. Görüşüyorum. Mustafa Elitaş ile telefonda görüştüm. Holding nasıl gidiyor, sana nasıl yardımcı olabiliriz diye soru geliyor” dedi.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULDU

Ertekin, önceki CEO ile ilgili yolsuzluk sorusu üzerine de, “Ertunç Laçinel hakkında TMSF o süreçle ilgili olarak bir araştırma komisyonu kurdu. Kendi içinde birkaç müfettiş görevlendirildi. Kayseri’ye gelip gidiyor. Görüşmeler yapıyorlar. Bizden istedikleri bilgileri veriyoruz. Soruşturma olduğu için biz bir şey diyemeyiz. TMSF eğer bir usulsüzlük yada sorun bulursa gereken açıklamayı yapacaktır. Ben gereken yapılacaktır demiştim. TMSF bir soruşturma komisyonu kurdurdu ve çalışmaları sürüyor. Sonucu bize gelmeyecek. TMSF Başkanı da açıklayacaktır. Normaldir. Bunun arkasından bir şey çıkacakta değildir. Ama kamuoyunda bir şey var ve konuşuluyorsa o zaman mutlaka soruşturma yapılır. Komisyon kurulur” ifadelerini kullandı.

EMNİYET VE SAVCIYA 3’ÜNCÜ PAKET

Boydak Holding’ten FETÖ ile iltisaklı şirketleri ve kurumlara aktarılan para miktarı konusundaki soru üzerine de açıklama yapan Ertekin, şunları söyledi; “

“Yazılan çizilen ne varsa hepsi benim görevime başladığım 27 Aralık tarihinden sonra mevcut yönetim kurulu başkanlarımızın kararı ile oldu. 15-16 aydır ne kadar bulunamayan bilgi ve belge varsa onlar ele geçirildi. Bunları insana emanet ediyorsunuz. Bilemiyorsunuz. Nasıl sızdı mı sızdırılmadı mı bilmiyorum. Bunları Kayseri emniyeti ve savcılıkla paylaştık. Yeni bilgiler bulundukça paylaşımlarımız oldu. Üçüncü paylaşımımız olacak. Ne kadar yeni bir şey bulursak o formatta bulup teslim edeceğiz. 3’üncü paketle ilgili paylaşım olacak. Bir kısmı ile rakamı muhteviyatı doğrudur. Sabah gazetesinde çıktı. Maille alakalıdır. Ekran görüntüsü yalan mı diyeyim. Bir şekilde ele geçirmişler” dedi.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ SORULDU

Ertekin, holding isminin değişimi ile ilgili soruya da, “15 Temmuz’dan sonra holding Fetö’cüler tarafından değil kayyum yönetiyor. Aile Fetö’cü demedim buna mahkeme karar verecektir. Temmuz ayından itibaren devlet yönetiyor. O nedenle o tarihten sonra Fetö’cü demek yanlış olur. Basiretli tacir gibi şirketi yönetiyorum. TMSF bu konuda karar almaları gerekiyorsa bir genel kurul kararı alması gereklidir. Genel kurul karar alabilir. Fon kurulu kararı alabilir. Eminim onlarda mahkeme sürecini bekliyordur. Gereği yapılacaktır” cevabını verdi.

 

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV