banner87
25 Mart 2019 Pazartesi

FETÖ’DEN 5 İŞADAMINA CEZA

Hamdi Kınaş, Halit Gazezoğlu, Mehmet Filiz, Mehmet Fındık ve Ahmet Türkmen hakkında hapis cezası verildi.

03 Nisan 2018 Salı 16:57
Bu haber 837 kez okundu
FETÖ’DEN 5 İŞADAMINA CEZA
Haberici -->
FETÖ soruşturması kapsamında haklarında dava açılan ve Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan işadamları Hamdi Kınaş, Halit Gazezoğlu, Mehmet Filiz, Mehmet Fındık ve Ahmet Türkmen hakkında hapis cezası verildi. Bazı işadamlarına örgüt yöneticiliğinden bazılarına ise örgüt üyesi olmaktan ceza verilirken, yargılandıkları başka bir davadan da berat ettiler.

Daha önce çok sayıda işadamının aynı dosyada yargılandığı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki FETÖ davasında, mahkeme heyeti dosyaları ayırma kararı almıştı. Birçok işadamının dosyası ayrılırken, Boydak kardeşlerinde dosyası ayrılmıştı. Dosyaların ayrılmasıyla birlikte devam eden süreçte tutuklu işadamları Hamdi Kınaş, Halit Gazezoğlu, Mehmet Filiz, Mehmet Fındık ve Ahmet Türkmen geçen hata son savunmalarını yapmıştı. Suçlamaları kabul etmeyen işadamlarının avukatları da uzun süren savunmada bulunmuştu. Dün yapılan son duruşmada mahkeme heyeti işadamlarıyla ilgili kararını açıkladı.

Cumhuriyet savcısı önceki celse verdiği mütalaasını tekrar ederek, tutuklu sanıklar Hamdi Kınaş ile Halit Gazezoğlu'nun FETÖ'den gelen talimatları örgüt üyelerine aktardıkları ve en etkin yönetici vasfı oldukları gerekçesiyle 'Silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçundan, sanıklar Mehmet Filiz, Mehmet Fındık ve Ahmet Türkmen'in ise 'Silahlı terör örgütü üyesi olma' suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

İşadamlarına karar verileceği uyarısı ile son sözleri soruldu. Bunun üzerine Hamdi Kınaş, “Suç işlemedim, ibadet olarak Allah rızası için her şeyi yaptım. 2.5 yıldır tutukluyum ve haksızlık yaşıyorum. Perişan oldum, sağlığım bozuldu, en ağır adli kontrol talebim ile beraatımı ve tahliyemi istiyorum” dedi.

Halit Gazezoğlu ise suç işlemediğini belirterek yöneticilik yapmadığını söyledi. Gazezoğlu en ağır adli kontrol ile tahliye ve beraatını istedi.

Ahmet Türkmen de, “Kendimi ben size anlatamadım, benim FETÖ’ye yaptığım hakaretleri duysanız beni 1 dakika burada tutmazsınız, soruları çaldılarsa onları çok ağır eleştirdim. Ben vicdanen rahatım, tahliye ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

Mehmet Filiz, “Suçsuzluğumu tekrarlıyorum, herhangi bir eylemim yok. Olumsuzluk içinde olmadım” derken Mehmet Fındık, 22 aydır tutuklu olduğunu, suçsuz ve mağdur olduğunu belirterek tahliye ve beraatını istedi.

Yapılan yargılama sonucunda Hamdi Kınaş ile Halit Gazezoğlu’na örgüt yöneticiliğinden ceza aldılar. Kınaş ve Gazezoğlu 15’şer yıl hapis cezası aldı.

Terör örgütü üyeliği suçundan Ahmet Türkmen 13 yıl 15 ay, Mehmet Filiz, 11 yıl 3 ay hapis, Mehmet Fındık 11 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası aldılar.

Kınaş, Fındık ve Gazezoğlu, yargılandıkları ÖSYM kanununa muhalefet suçlamasındaki davadan berat ettiler.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV