banner167
banner182
16 Haziran 2021 Çarşamba

FETÖ'NÜN 'ADLİYE İMAMI' TUTUKLANDI

Mahkeme tutuklanma gerekçesini de açıkladı

04 Temmuz 2017 Salı 10:33
Bu haber 1643 kez okundu
 FETÖ'NÜN 'ADLİYE İMAMI' TUTUKLANDI
Haberici -->

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın önemli isimlerinden örgütün Adliye imamı olan ve uzun süredir firari olan ve 508 gün sonra yakalanan 64 yaşındaki Ahmet Türkmen, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Türkmen, Boydak kardeşlerin yargılandığı 68 sanıklı davada, iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanıyor.

İl Emniyeti tarafından 8 Şubat 2016'dan beri yakalama kararı olan ve 508 gündür firari olarak aranan Türkmenler Petrol'ün sahiplerinden Adliye İmamı Ahmet Türkmen'in Ankara'da gizlendiği evde yakalandığı ortaya çıktı. Türkmen hakkında Kayseri 1. Sulh Ceza Mahkemesini 16/02/2016 gün 2016/565 D.İş sayılı kararıyla yakalama kararı çıkartılmıştı.

Sanık Ahmet Türkmen Emniyet'teki sorgusunun ardından Adliye'ye sevk edildi. Türkmen, çıkarıldığı 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanmasına karar verildi. Türkmen, mahkemece hakkında soruşturma ve kovuşturma aşamasında toplanan deliller dikkate alındığında henüz tüm delillerin toplanmamış oluşu, sanığın yakalama yolu ile savunmasının alınmış olduğu, kaçma şüphesinin henüz giderilmemiş oluşu, üzerine atılı suçla ilgili olarak kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması ve halen devam etmesi, 5271 Sayılı CMK'nun 100. maddesinde sayılan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı halinde tutuklama nedenlerinin varsayılabilmesi, sanığın üzerine atılı suçun ağırlığı, kanundaki ceza miktarı, tutuklulukta geçirdiği süre, mevcut durumda sanık hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının sanık bakımından yetersiz kalacağı ve amaçlanan yargısal hedefler için adli kontrolün yeterli olmayacağı belirtilen suçtan dolayı tutuklanmasına karar verildi.

Ahmet Türkmen, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29’uncu maddesinin 2’nci fıkrası gereğince Resmi Gazete’de yayınlanan ve 3 ay içinde Türkiye’ye dönerek ilgili mercilere müracaat etmedikleri taktirde anılan Kanun hükümlerine göre Türk vatandaşlıklarının kaybettirilecek FETÖ'cülerin arasında yer alıyordu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV