banner153
09 Temmuz 2020 Perşembe

FİDAN DİKİMİNDE REKOR KAYSERİ’DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Türkiye genelinde başlatılan 11 Milyon Fidan Dikim Etkinliği kapsamında Kayseri’de 157 lokasyonda 487 bin 500 fidan bugün toprakla buluşturulacak. Vali Şehmus Günaydın, 81 il arasında fidan dikiminde sayı olarak Kayseri’nin ilk sırada yer aldığını söyledi. Fidan dikim törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’de katıldı.

12 Kasım 2019 Salı 06:47
Bu haber 309 kez okundu
FİDAN DİKİMİNDE REKOR KAYSERİ’DE
Haberici -->

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Türkiye genelinde başlatılan 11 Milyon Fidan Dikim Etkinliği kapsamında Kayseri’de 157 lokasyonda 487 bin 500 fidan bugün toprakla buluşturulacak. Vali Şehmus Günaydın, 81 il arasında fidan dikiminde sayı olarak Kayseri’nin ilk sırada yer aldığını söyledi. Fidan dikim törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’de katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Türkiye genelinde 11.11.2019 tarihinde saat 11:11’de 11 Milyon Fidan Dikim Etkinliği kapsamında Kayseri’de tören düzenlendi. Kocasinan ilçesinde bulunan Akçatepe Ağaçlandırma Tören Alanı’nda düzenlenen törene, Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, kaymakamlar, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan Kayseri Orman Bölge Müdürü İsa Çapkın, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde bugün saat 11:11’de tüm Türkiye’de gerçekleştirilecek olan geleceğe nefes seferberliği kapsamında 11 milyon fidan dikim etkinliği programları düzenlenmektedir. Bundan böyle her yıl 11 Kasım günü Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilmiştir. Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü olarak sorumluluk alanımızda bulunan Kayseri, Yozgat, Nevşehir, Niğde ve Sivas illerinde bu etkinlik çerçevesinde bugün toplam 308 adet lokasyonda 1 milyon 100 bin 500 adet fidan dikilecektir. Kayseri’de ise 157 adet lokasyonda 487 bin 500 adet fidan dikilecektir” ifadelerini kullandı.

“Kayseri’mizi daha yeşil bir hale getirmek için çalışıyoruz”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, “Cumhurbaşkanımıza böyle bir tavsiye ve emir niteliğindeki yaklaşımı ile ülkemizi yeşile büründürme anlayışı içerisinde verdiği talimatlardan dolayı minnet duyuyor ve teşekkür ediyorum. Peygamberimizin ‘Kıyamet kopacak olsa bile elinizdeki ağacı dikin’ uyarısı ve felsefesi de bizim için asla göz ardı edilemez. Bu anlayış içerisinde yerel yönetimler olarak iş başına geldiğimiz yıllardan beri Kayseri’mizi daha yeşil ve daha yaşanılabilir bir şehir haline getirme yolunda irade gösteriyoruz” diye konuştu.

“AĞACI KUTSAYAN BİR MEDENİYETİN ÇOCUKLARIYIZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de, ağacı kutsayan bir medeniyetin çocukları olduklarını söyleyerek, “Kadim bir medeniyetin çocuklarıyız. Ağacı kutsayan bir medeniyetin çocuklarıyız. ‘Kıyamet koparken bile elinizdeki fidanı dikin’ diyen bir medeniyetin çocuklarıyız. Son dönemde uğradığımız zaaftan dolayı da bol bol ağaç kesen bir toplum haline dönüştük. Ağaçları yakan bir toplum haline dönüştük. Kendi neslimizi ve kendi medeniyetimizi adeta inkar eden bir hale geldik. Bizim yeniden asli hüviyetimize dönmemiz icap ediyor. Bu anlamda yapılan bu çalışmaları da tebrik ediyoruz” dedi.

EN ÇOK FİDANI KAYSERİ’DE DİKECEĞİZ

Başlatılan kampanya çerçevesinde en çok fidanın Kayseri’de dikileceğinin altını çizerek, “Bugün gerçekten çok hayırlı bir iş için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ülkemizin her köşesinde 11 milyon ağaç dikeceğiz. Biz Kayseri’de 487 bin 500 ağaç hedeflemiştik ama inşallah 500 binin üzerinde ağaç dikeceğiz. Bu sayıda Türkiye’de rekordur. Türkiye’de 81 vilayet arasında bugün inşallah en çok ağacı Kayseri’mizde dikeceğiz. 157 lokasyonda Orman Bölge Müdürlüğümüzün çalışmaları neticesinde belediyelerimizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın ve vatandaşlarımızın büyük desteği ile bu ağaçları bugün dikeceğiz. Türkiye ortalaması yaklaşık olarak yüzölçümünün yüzde 24’ü ormanlarla kaplı ama Kayseri’mizde maalesef yüzde 10 civarındayız. Bunun için bizim 500 binlerin 5 milyonların üzerinde ağaç dikmemiz lazım. İnşallah yakın zamanda gerek Erciyes’te olsun gerekse diğer ihtiyaç olan yerlerde olsun Orman Bölge Müdürlüğümüz bu çalışmalarına hızlı bir şekilde devam edecektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri fidanları toprakla buluşturdu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV