banner87
17 Haziran 2019 Pazartesi

FİKRİ MÜLKİYET SORUNLARI ELE ALINDI

Kapadokya Uluslararası IP (Intellectual Property/Fikri Haklar) günleri düzenlendi

19 Eylül 2017 Salı 06:31
Bu haber 541 kez okundu
FİKRİ MÜLKİYET SORUNLARI ELE ALINDI
Haberici -->

Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kapadokya Uluslararası IP (Intellectual Property/Fikri Haklar) Günlerinde Türkiye’nin fikri mülkiyet alanındaki sorunları derinlemesine irdelenip iyi uygulama örnekleri anlatıldı.

 Türk Patent ve Marka Kurumu, Texas A&M University, EPO (European Patent Office), European IPR Helpdesk ve Lexis-Nexis gibi uluslararası kurum ve kuruluşların yanında Ankara Patent, Destek Patent ve Erdem Kaya Patent ofislerinin de üst düzey yönetici bazında katılım gösterdiği Kapadokya IP Günleri 2017, Fikri/Sınai Mülkiyet Hakları alanında iki günlük konferans, panel ve çalıştay şeklinde düzenlendi.

Hem yurt içinden hem de yurt dışından önemli kurumların üst düzey temsilcilerinin katıldığı Kapadokya IP Günleri 2017 ile ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Bilgin YAZLIK şunları söyledi:

“Ülkemiz için fikri mülkiyet hakları kavramının yeni olduğunu göz önünde bulundurarak, geleneksel hale gelmeye başlayan Kapadokya IP Günleri etkinliği ile yaşanan bilgi karmaşasının giderilerek fikri haklar ekosisteminin geliştirilmesine katkı sunabilmeyi hedefliyoruz.Bu bağlamda düzenlediğimiz etkinlikte teknoloji transferinin temeli olan Fikri/Sınai Mülkiyet Hakları konuları ele alınıp, etkinlik boyunca üzerinde durulan konular TTO (Teknoloji Transfer Ofisi) profesyonellerinin gelişimine katkı sağlayacak şekilde seçilerek, 6769 Sayılı yeni Sınai Mülkiyet Kanununun getirdiği yenilikler TTO’lar açısından değerlendirildi.”

Etkinliğin ilk günü, EPO Unitary Patent sistemi Türkiye’de ilk defa Kapadokya Uluslararası IP Günlerinde anlatıldı. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında çalışan buluşlarına, yükseköğretim kurumlarında gerçekleştirilen buluşlara ve kamu destekli projelerde ortaya çıkan buluşlara dair yönetmelik hakkında bilgilendirme semineri çerçevesinde konu başlıkları değerlendirildi.

İkinci günü ise,TTO'ların patent başvurusu ve tescil sürecinde hizmet veya danışmanlık aldığı patent vekillerinin, TTO ve üniversitelerle yaşadıkları temel problemler, çözüm önerileri, TTO’lardan beklentileri. Sorunları nasıl çözeriz? Genel bakış, ne yapılabilir?Teknoloji Transferi. LexisNexis Teknoloji Transferi Müşterileri Araçlarımızı ve Uygulamalarımızı Nasıl Kullanıyorlar? Konuları ele alındı.

Tüm Türkiye’den 18 farklı teknoloji transfer ofisinden 32 fikri mülkiyet hakları profesyonelinin yanı sıra Türk Patent, TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı), ÜSİMP (Üniversite Sanayi İş Birliği Merkezleri Platformu), Patent Ofisleri, Hukuk Büroları ve Araştırma Merkezlerinden toplam 60 kişinin katılım gösterdiği Kapadokya Uluslararası IP Günleri 2017 sonrasında oluşturulan sonuç raporu ise ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılacak.

Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi, fikri mülkiyet hakları konusunda bilinci yaygınlaştırarak, sınai mülkiyet haklarının etkin korunmasına katkı sağlayarak, inovasyona dayalı ekonomik gelişime katkıda bulunmak adına çalışmalara ara vermeden sürdürüyor. 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV