banner167
banner182
23 Haziran 2021 Çarşamba

FORUM ÇEVRECİ ALIŞVERİŞ MERKEZİ OLDU

Olağanüstü çevreci oldu

21 Haziran 2017 Çarşamba 03:19
Bu haber 727 kez okundu
FORUM ÇEVRECİ ALIŞVERİŞ MERKEZİ OLDU
Haberici -->

Türkiye'nin ilk ve tek “olağanüstü” çevreci alışveriş merkezi Forum Kayseri oldu.

Kayseri'nin yaşam merkezi Forum Kayseri'nin çevre ve doğa dostu uygulamaları bir kez daha tescillendi. Forum Kayseri, uluslararası yeşil bina sertifikası BREEAM Sertifikası'nı Outstanding (Olağanüstü) derecesiyle alan Türkiye'deki ilk ve tek AVM oldu. Sertifikayı alabilmek için sürdürülebilirlik, tasarım, yönetim ve çevresel performanslar üzerinden belirlenmiş kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor.
Kayseri'nin alışveriş ve yaşam merkezi Forum Kayseri, çevreyi ve yeşili koruyan uygulamalarıyla önemli bir sertifika daha almaya hak kazandı. Forum Kayseri, sürdürülebilirliğe verdiği değerle hem bina performansı hem de bina yönetimi konularında çevre dostu yeşil binaları derecelendiren BREEAM sertifikasını ‘Outstanding' (Olağanüstü) derecesiyle alan Türkiye'nin ilk ve tek alışveriş merkezi oldu.
Forum Kayseri, çevresel ve sürdürülebilir satın alma politikalarının yanı sıra enerji, su tüketimi ve atık yönetimi ile ilgili hayata geçirdiği uygulamalar ve çevre duyarlılığını artıran projeleriyle bu sertifikayı almaya hak kazandı.
Sertifika programının belirlediği kriterleri yerine getirmek için ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma sistemlerine ait enerji tüketimlerinin ortak alanlar ve kiracılar için ayrı ayrı izlenmesi sonucunda yıllık elektrik, doğalgaz ve su tüketim verileri raporlanarak, bir sonraki yıl için gerekli tasarruf önlemleri belirlendi.
İç mekan hava kalitesini etkileyen sıcaklık, nem, karbondioksit seviyeleri izlenerek, Forum Kayseri yönetimi tarafından gerekli önlemler alındı. Aynı zamanda Forum Kayseri'nin toplu taşıma hizmetlerine yakın olması ve çalışanların alternatif ulaşım araçlarından yararlanabilmeleri için sağlanan bisiklet park yerleri ile ulaşımdan kaynaklanan karbondioksit salınımının azalmasına da katkı sağlandı.
Enerji, su ve atık yönetimi ile ilgili birçok hedef geliştiren Forum Kayseri, sertifika sürecinin ilk başladığı 2015 yılında 2014'e göre ortak alan elektrik tüketiminde yüzde 2 ve su tüketiminde yüzde 15 tasarruf sağladı. 2016 senesinde ise 2015'e kıyasla yine ortak alan elektrik tüketiminde yüzde 8 ve su tüketiminde yüzde 10 tasarruf sağlandı.
Şehre kattığı değerle öne çıkan Forum Kayseri, önümüzdeki dönemde de yeşili koruyan ve doğa dostu uygulamalarını yaşanabilir bir dünya için devam ettirmeyi amaçlıyor.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV