banner87
22 Şubat 2019 Cuma

GAVREMOĞLU MELİKGAZİ’YE EMANET

Büyükkılıç, Gavremoğlu Konağında aslına uygun bakım ve onarım çalışmasına başlanıldığını ve kendilerine emanet edildiğini söyledi.

20 Haziran 2018 Çarşamba 09:16
Bu haber 284 kez okundu
  GAVREMOĞLU MELİKGAZİ’YE EMANET
Haberici -->

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, belediye olarak Hunat Mahallesindeki Gavremoğlu Konağında aslına uygun bakım ve onarım çalışmasına başlanıldığını ve kendilerine emanet edildiğini söyledi.

Gavremoğlu Konağı’nın kültür varlıkları korumasında tescilli olduğunu ve tarihi mimarisi ile yapı tekniği açısından bir Anadolu Kültür Mirasını temsil ettiğini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, “Melikgazi Belediyesi olarak 2015 yılını tarihi ve kültür yapıların bakım ve onarım çalışmasına başladık. Şu ana kadar 24 eseri tamamladık. 11 eserde ise çalışmalar devam ediyor. Yeni bir çalışma ile Hunat Mahallesindeki Gavremoğlu Evin de aslına uygun olarak bakım ve yenileme çalışması için ihale yaparak çalışmalara başladık. Yapı tekniği kullanılan malzemeler ve taş işçiliğin güzel örneklerini sergileyen bu konakta öncelikle aslına uygun olarak onarılacaktır. Gavremoğlu Konağı yine günümüze hizmet verecektir. Gelecek kuşaklara Anadolu kültür mirası sağlam ve bakımlı bir şekilde emanet edilmiş olacaktır. Gavremoğlu Evini Kültür ve Kayseri evi olarak değerlendirilecek ve turizme kazandırılacaktır” dedi.

Gavremoğlu Konağı bakım onarım ve yenileme için yapılacak çalışmada mülkiyet sorunu bulunmadığını hatırlatan Büyükkılıç, yapımı tamamlanan her tarihi eserin tekrar kullanıma açıldığını ve hizmete sunulduğunu kaydetti.

Başkan Büyükkılıç, tarihi mekânların Melikgazi Belediyesine emanet olduğunu çünkü 2018 yılını da Anadolu’nun bu tarihi mekânlarını onarım ve bakım yılı olarak ağırlık verdiklerini sözlerine ekledi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV