banner87
21 Mart 2019 Perşembe

GERİ İSTİYORUZ

Özer, Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından kaldırılan Kadınlar Çarşısı Heykeli’nin eski yerine onarılarak konulması gerektiğini söyledi.

27 Temmuz 2018 Cuma 07:07
Bu haber 545 kez okundu
GERİ İSTİYORUZ
Haberici -->
CHP İl Başkanı Ümit Solak Özer, Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından kaldırılan Kadınlar Çarşısı Heykeli’nin eski yerine onarılarak konulması gerektiğini söyledi.

Kadının değerinin bilinmediğini dile getiren CHP İl Başkanı Ümit Özer, esnafın çürüme ve can güvenliği açısından sıkıntı oluşturduğu gerekçesiyle imza toplayarak tedbir alınmasını istediği heykelin KTO tarafından kaldırılmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Özer, Kadınlar çarşısı Heykeli’nin maneviyat anlamında büyük önemi olduğunu ve Kurtuluş Savaşı döneminde Kayserili kadınların özverilerini ve çabalarının anlatıldığını dile getirerek, heykelin mutlaka geri yerine konulması gerektiğini ifade etti.

Kayseri’nin dünya tarihinde ilk kadın teşkilatlanmasının gerçekleştirildiği kent olduğunu anlatan Özer, “Ahi Evran ile birlikte o dönemde Ahilik teşkilatının kadın kolu olarak bilinen Bacıyan-ı Rum kurulmuştur. Böylesine önemli bir teşkilatlanmanın yanı sıra Kayserili kadınlarımız yine Kurtuluş Savaşı’nda evlerindeki çeyizlerini, gelin kızların çeyizlerini cephede savaşan askerlerimiz için kullanarak değerlendirmiştir. Onu simgeleyen ve bu kadar büyük maneviyatın anlatılmaya çalışıldığı heykelin biran önce onarılarak yerine konulması gerekir. Kadınlarımız bu durum karşısında tepkisini ortaya koymalıdır. Ki gerekli tepkiler vardır. Kadınlarımız haklarına sahip çıksa, ne şehrimiz, ne ülkemizde hiçbir sorun kalmayacaktır” dedi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV