banner87
21 Mart 2019 Perşembe

GİRİŞİMCİ RUHU BULGUR İHRAÇ ETTİRDİ

Çiftçilik mahallesinde yaşayan Hanife Baykal, KOSGEB’in ilkokul mezunu ev hanımlarına yönelik açtığı girişimcilik kursunu başarıyla tamamladı ve bulgur üretmeye başladı.

04 Ağustos 2018 Cumartesi 11:36
Bu haber 691 kez okundu
GİRİŞİMCİ RUHU BULGUR İHRAÇ ETTİRDİ
Haberici -->

Sarıoğlan ilçesine bağlı Çiftçilik mahallesinde yaşayan Hanife Baykal, KOSGEB’in ilkokul mezunu ev hanımlarına yönelik açtığı girişimcilik kursunu başarıyla tamamladı ve bulgur üretmeye başladı. Yıllık 35 ton üretim yapan Hanife Baykal, gurbetçiler aracılıyla İngiltere ve Almanya’ya bulgur satıyor.

Çiftlik mahallesinde yaşayan ev hanımı Hanife Baykal, 2010 yılında KOSGEB tarafından açılan ilkokul mezunu ev hanımlarına yönelik girişimcilik kursuna katıldı. Bu kursu tamamlayan Baykal, daha sonra KOSGEB’den aldığı kredi ile bulgur ve yarma üretimi için harekete geçti.

25 bin TL’lik ilk kredi ile bulgur değirmeni alan Hanife Baykal, daha sonrasında ise ofisi için kredi aldı. İlk yıllardaki üretimini sonraki zamanda artırdığını ifade eden Baykal, şuanda yanında 4 çalışan olduğunu ve 35 ton bulgur üreterek Kayseri, İstanbul ve farklı illerin yanı sıra İngiltere ile Almanya gibi gurbetçilerin bulunduğu ülkelere de bulgur, yarma ve toz biber sattığını ifade etti.

45 günlük dönem olduğu için üretim yapma zamanının kısıtlı olduğuna dikkat çeken Baykal, “Bölgemizdeki çiftçimizden aldığım buğdayı günlük 1 ton olarak kaynatıyorum. Tamamen doğal bir şekilde üretim yapıyoruz. Gerekli şartlarda kaynattıktan sonra güneşte kurutuyoruz. Sonrasında bazı aşamalardan geçiyor ve bulgu üretimini yapıyorum. Talep fazla. Ama bu talepleri karşılama noktasında tesis kurmak gerekiyor. Öyle olunca da gerekli olan doğal şartlarda üretim yapmanın dışına çıkıyoruz. Bende bu şekilde bir üretimin tüketici adına iyi olmayacağını düşünüyorum. Bu şekli ile bizi tercih ediyor. İnsanlarımız” dedi.

Hanife Baykal, ürettiği bulgur, yarma ve toz biber il ilgili en büyük alıcısının Kayseri olduğunu ama İstanbul ve farklı illerden de talepler olduğunu söyledi. Baykal, gurbetçilerinde bulgur ve diğer ürünlerle ilgili kendi üretimlerini tercih ettiklerini belirterek, “İlçemizde ve mahallemizde İngiltere ile Almanya’da yaşayan çok sayıda gurbetçimiz var. Onlarda senelik izine geliyorlar ve giderken bu tür yiyecekleri bizden alıyorlar. Orada yaşayan ve senelik izine gelemeyen gurbetçilerimizde, akrabaları aracılıyla bizden ürün alıyor. Ciddi miktarda da o ülkedeki gurbetçilerimize bulgur, yarma ve toz biber satıyorum” diye konuştu.

Hanife Baykal, kendi bahçesinde ve mahalle sakinlerinin kendi bahçelerinde yetiştirdiği doğal olan biberden toz biber elde ettiğini ve ciddi manada taleple karşı karşıya olduklarını söyledi.

Ev hanımı iken kendi işini kuran Hanife Baykal, ürettiği bulguru 6.5 kilogram gelen çiniğini 25 TL’den satıyor. Çiniği 8 kilogram gelen yarmayı da yine aynı fiyattan veriyor. Yıllık 300-400 kilo kadar ürettiği toz biberin kilosunu ise geçen yıl 30 TL’den satmış.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV