banner87
24 Nisan 2019 Çarşamba

GÜLSOY: HEYKELİN YENİSİ YAPILACAK

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, açıklamalarda bulundu.

27 Temmuz 2018 Cuma 14:28
Bu haber 440 kez okundu
GÜLSOY: HEYKELİN YENİSİ YAPILACAK
Haberici -->

Kazancılar Çarşısı'nda bulunan ve Türk kadınının kahramanlığını temsil eden kadın heykelinin neden kaldırıldığına dair Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, açıklamalarda bulundu. Gülsoy, heykelin yapıldığı maddelerden dolayı güvenliği tehdit ettiği için orada bulunan esnaflar tarafından kendilerine şikayet geldiğini, yapılan incelemelerde ise tamiratının mümkün olmadığına karar verilince yenisini yapmak için kaldırıldığını söyledi.

'Kadınlar Çarşısı' olarak bilinen Kazancılar Çarşısı'nda bulunan ve 2003 yılında KTO tarafından kahraman Türk kadınını simgeleyen heykel geçtiğimiz günlerde kaldırılmıştı. Heykelin neden kaldırıldığına dair açıklamalarda bulunan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, kendilerine çarşıda bulunan esnaflar tarafından şikayet ulaştığını, heykeltraşlar ve belediye ekiplerinin incelemesi sonucu güvenliği tehlikeye attığı ve tamiratının mümkün olmadığının belirlendiğini söyledi.

Yaz mevsiminde olunması ve gurbetçilerin de şehirde yoğun şekilde olmasından dolayı tehlike arz eden heykeli yerine yenisi yapılmak suretiyle kaldırıldığını belirten Başkan Gülsoy, şunları söyledi;

"Kadınlar Çarşısı olarak bilinen kalenin oradan uzun çarşıya giden yerde Türk anasının, Türk kadınının sembolü olan, Kurtuluş Savaşı'nda mücadele eden, hayatı idame ettirmek için geçmişte bir çarşı kurulup çeyizinden çıkarıp satılanları cephaneye götüren annelerimizin bir heykeli vardı. Oradaki heykelin son zamanlarda yapılan maddelerinden dolayı çürümüş olduğu tespit edilmiş, arkasından da oradaki esnaf arkadaşlarımız bize önce telefonla şikayetleri ve sonra imza toplayarak bunun can güvenliğini tehdit ettiğine yönelik şikayette bulundular. Biz de oraya heykeltraş bir arkadaşımızı gönderdik 'tamiratı mümkün müdür, bir bakın' diye. Onların verdiği rapor doğrultusunda da tamiri mümkün olmadığı, aynı zamanda güvenlik riski oluşturduğunu söylediler. Bunu sadece bir heykeltraş değil belediyedeki arkadaşlarımız da gitti. Onun haricinde başka bir heykeltraşın da görüşünü aldık, tamirinin mümkün olmadığını, risk teşkil ettiğini söylediler. Biz de esnaflarımızın isteği doğrultusunda belediyeye müracaatta bulunup buranın yeniden yapılması için kaldırılmasını söyledik. Şuanda biliyorsunuz yaz günü, orası müthiş bir şekilde gurbetçi sezonundan dolayı kalabalık oluyor. Bayrağın tutulduğu direğin de kırılmış olmasından kaynaklı, hatta birkaç kişinin yaralanmasından dolayı esnafımızın talebi doğrultusunda söyledik. Oraya onun daha iyisi yapılacaktır. Çünkü o heykel, nihayetinde bizim 'Kadınlar Çarşısı' olarak nitelendirdiğimiz Kapalı Çarşı bizim için tarihi dokusu olan, Türk anasının bir sembolü, Kurtuluş Mücadelesi'nin sembolü olan bir heykelin oradan kalkması söz konusu değil. Sadece tehlike arz ettiği için esnafımızın isteği doğrultusunda kaldırıldı. Oraya yeniden en kısa zaman içerisinde yenisi yapılacak inşallah. Şuan teklifleri alıyoruz, mesela 6 Temmuz'da bir arkadaşımızdan aldığımız teklif var. Biz o zamandan beri çalışmalarımızı yapıyoruz ama bilgi kirliliği olmasın diye açıklama yapma hissi duyduk. İnşallah en kısa zamanda teklifleri değerlendirip oraya daha güzel bir Türk anası sembolü olan bir heykel yapacağız."

"EN KISA SÜREDE DAHA İYİSİNİ YAPACAĞIZ"

Tekliflerin alınmaya devam ettiğini ve daha sonra gelen tekliflerin değerlendirilerek en uygun olarak seçilen heykelin yerine en kısa süre içerisinde yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Gülsoy; "Şuanda 1-2 tane teklif geldi, birkaç arkadaşımızdan da teklif istedik. Onlar da geldikten sonra belediyemiz ile oturup hangisi uygun olursa değerlendirip en kısa zaman içerisinde yapacağız" diye konuştu.

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV