banner203
06 Şubat 2023 Pazartesi

GURUR DUYUYORUZ

Türkiye’nin otomobili ile gurur duyduklarını ifade eden Başkan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek, yerli ve milli otomobili sonuna kadar desteklemek için hazır olduklarını söyledi.

01 Ocak 2020 Çarşamba 12:37
Bu haber 431 kez okundu
GURUR DUYUYORUZ
Haberici -->

Türkiye’nin otomobili ile gurur duyduklarını ifade eden Başkan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek, yerli ve milli otomobili sonuna kadar desteklemek için hazır olduklarını söyledi.

KAYSO yılın son meclis toplantısını yaptı. KAYSO meclis salonunda yapılan toplantıya, Meclis Üyeleri, Meslek Komitesi Üyeleri, Disiplin Kurulu Üyeleri ve Yüksek İstişare Kurulu Üyelerinin yanı sıra Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri katıldı.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, tüm sanayici ve işadamlarının yeni yılını kutlayarak, sağlıklı ve bol kazançlı bir yıl diledi.

2019 yılının herkes açısından zor bir yıl olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, Türkiye’nin bir taraftan çevre ülkelerdeki sorunlarla uğraşırken, diğer taraftan da terör örgütlerine karşı başarılı bir mücadele sergilediğini belirtTİ.

Kayseri Sanayi Odası olarak 2019 yılında bir eylem planı hazırlayarak çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Büyüksimitci, Oda olarak sanayilerin mevcut üretimini artırmaya, ürün dönüşümünü sağlamaya, ihracat yapan firma sayısını artırmaya ve yalın üretim ve şirket içi verimliliğe odaklandıklarını söyledi.

Asgari ücretin açıklandığını hatırlatan Başkan Büyüksimitci, “Herkes işçinin alacağı 2 bin 103 liralık ücreti konuşuyor ancak asgari ücretin işletmelerimize toplam maliyeti 3 bin 458 lira. Buna yemek, sosyal yardımlar, yıllık izin ve kıdem gibi artıları da eklediğinizde her bir asgari ücretlinin bize 5 bin lira gibi maliyeti var. Tabi Allah çalışanında iş verinin de yardımcısı olsun. Birde biliyorsunuz asgari ücret desteği vardı. Buda tüm işletmelere geçerli olmak kaydıyla 75 liraya düştü. Asgari ücrete 15.03 oranında zam yapıldı ama işverene maliyeti desteğinde 75 liraya düşmesi ile 18.44’e geliyor. 500 işçiden fazla çalıştıran işletmelere ise 16.40’a geliyor. Aslında bu artışın işçiye yansıması bizi mutlu ederdi. Her zaman ifade ettiğimiz gibi asgari ücrette işçinin net alacağının artırılması ile ilgili iyileştirme yapılması daha isabetli olur. İşverene maliyetini artırmak, yurt içi ve yurt dışı pazarda rakipleri ile mücadele eden işletmelerin rekabetlerini zayıflatmak anlamına gelir” diye konuştu. 

Gebze’de gerçekleştirilen yerli otomobil tanıtımına katıldığını ve hep birlikte tarihi bir güne tanıklık ettiklerini açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Cumhurbaşkanımızın 2017 yılında TOBB genel kurulunda yaptığı çağrı üzerine, TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu ‘Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nu kurdu ve Türkiye’yi yarım asırlık hayaline kavuşturmak üzere yola çıktılar. Sayın Rifat Başkanımızın çok büyük gayret ve emekleri var. Allah ondan razı olsun. 2021'de fabrika tamamlanacak. 2022'de de inşallah ilk araç banttan çıkmış olacak. Bu yatırımla birlikte 4 bin 300'ü doğrudan olmak üzere yan sanayisiyle 20 bin ilave istihdam sağlamış olacak” dedi.

Türkiye’nin doğru zamanda doğru yola çıktığını ifade eden Başkan Büyüksimitci, bu adımla Türkiye’nin küresel bir markaya kavuşacağını, en önemlisinin de 2022’de fikri sınai mülkiyet haklarının yüzde 100'ü Türkiye'ye ait olan bir otomobile kavuşacağını söyledi.

Son olarak ihracat ve ithalat rakamlarına değinen Başkan Büyüksimitci, ihracatta yılsonu itibari ile hedefledikleri 2,5 milyar doları bir miktar geçeceklerini, bunun yaklaşık yarısı kadarda ithalat yaptıklarını açıklayarak, Kayserinin ihracat fazlası veren bil il olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

HABER MERKEZİ

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV