banner153
banner156
24 Şubat 2020 Pazartesi

GURURLA TAKİP EDİYORUZ

Kiçikapı’da bulunan Tarihi Meryem Ana Kilisesi binası, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek 50 bin kitaplık kütüphaneye dönüştürüldü. Kütüphanenin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da Kayseri’nin başarısını gururla takip ettiklerini belirtti.

23 Ocak 2020 Perşembe 06:52
Bu haber 170 kez okundu
GURURLA TAKİP EDİYORUZ
Haberici -->

Kiçikapı’da bulunan Tarihi Meryem Ana Kilisesi binası, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek 50 bin kitaplık kütüphaneye dönüştürüldü. Kütüphanenin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da Kayseri’nin başarısını gururla takip ettiklerini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi, tarihi eserleri ayağa kaldırarak, koruyarak ve fonksiyonlar yükleyerek geleceğe taşımaya devam ediyor. Kiçikapı’da bulunan Tarihi Meryem Ana Kilisesi binası, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek 50 bin kitaplık bir kütüphaneye dönüştürüldü.

Tarihi binada hizmet vermeye başlayan Şehir Kütüphanesi’nin resmi açılış töreninde önemli açıklamalar yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin kültürün, turizmin ve kadim medeniyetlerin merkezi olduğunu söyledi. Açılışa katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da Kayseri’nin başarısını gururla takip ettiklerini belirtti.

Tarihi Meryem Ana Kilisesi binasının restore edilmesiyle Kayseri’ye kazandırılan Şehir Kütüphanesi’nin açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra Vali Şehmus Günaydın, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, ilçe belediye başkanları, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, açılışa katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a teşekkür etti. Konuşmasında Kayseri’nin adeta açık hava müzesi olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, Kayseri’de 1500 civarında tescilli tarihi eser bulunduğunu söyledi ve açılışı yapılan bölgedeki tarihi eserleri saydı. Her yerin tarih koktuğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, tarihe sahip çıkma anlayışıyla çalıştıklarını kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da konuşmasında, Kayseri’deki canlılıktan ve yatırımlardan etkilendiğini belirterek, “Kayseri’nin geleceği çok daha parlak olacak. Sizleri alkışlıyorum. İstanbul’dan, Ankara’dan bakarken Kayseri’nin yükselişinden iftihar ve gurur duyuyoruz” diye konuştu. Tarihi binadaki kütüphane yatırımının önemini de vurgulayan Demircan, “Burada somut mirasımız sadece restore edilmekle kalmamış, bir de fonksiyon yüklenilmiş. Bu binanın büyüsünden etkilenen gençlerimiz mimar, iç mimar olacak ve buradan aldıkları ilhamla yeni eserler yapacak. Kitaplara bakmak, bu ortamı teneffüs etmek önemli. Çünkü üzüm üzüme baka baka kararır. Neye bakıyorsanız osunuz” dedi.

Konuşmasında Kayseri’ye özellikle ailesiyle birlikte geldiğini de dile getiren Ahmet Misbah Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kayseri’nin enerjisi çok güzel. Bunu yakından hissettim. Bu yüzden havayı teneffüs etmek için eşimle küçük kızımı da getirdim. Kayseri’yi çok seviyoruz. Başarısından gurur duyarız. Bu yatırımda emeği geçenleri alkışlıyorum.”

Konuşmaların ardından şehir Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi ve katılımcılar tarihi binada hizmet veren kütüphaneyi gezdi. Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Ahmet Misbah Demircan başta olmak üzere kütüphaneyi görenler çok etkilendiklerini ifade ettiler.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV