banner158

09 Nisan 2020 Perşembe

HALKIN KATKISI BAŞARIYI ARTIRIR

Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, korona virüse karşı verilen mücadele ve alınan tedbirlerde halkın katkısının başarıyı büyük oranda artıracağını ve olumlu etkileyeceğine dikkat çekti.

19 Mart 2020 Perşembe 09:40
Bu haber 437 kez okundu
HALKIN KATKISI BAŞARIYI ARTIRIR
Haberici -->

Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, korona virüse karşı verilen mücadele ve alınan tedbirlerde halkın katkısının başarıyı büyük oranda artıracağını ve olumlu etkileyeceğine dikkat çekti.

“Bakanlığımızın önerilerine uyalım. Süreci birlikte yönetelim ki pandemi durumlarında sürece halkın katılımı başarıyı etkilemektedir” diyen Sağlık Müdürü Benli, neler yapılabileceği konusunda da şu bilgileri paylaştı;

“Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve çeşitli ülkelerden bildirimi yapılan yeni bir alt tipe bağlı Koronavirüs hastalığı (COVİD-19) tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturmakta ve Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri de dikkate alınarak gerekli önlemler alınmaktadır. Hastalığın ülkemizde yayılımının önüne geçilmesi amacıyla Bilim Kurulu konuyla ilgili düzenli olarak toplanmakta ve değerlendirmeler yapmaktadır. Birçok alanda tedbirler alınmakla birlikte mücadelenin en önemli aktörleri sağlık kuruluşlarımız ve hizmet veren sağlık personelimizdir.”

Bu sürçte sağlık kuruluşlarındaki yoğunluğun en aza indirilmesi ve sağlık personelimiz üzerindeki yükün azaltılması, büyük önem arz ettiğini söyleyen Benli, şu tavsiyelerde bulundu;
“Bazı geçici tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulmuştur ve buna uymamız yararlı olacaktır. Acil bir durumu olmayan hastaların öncelikle aile hekimliklerinden hizmet almasının teşvik edilmesi. Acil olmayan elektif cerrahi işlemlerin mümkün olduğunca daha uygun bir tarihe planlanması. Acil olmayan diş hekimliği uygulamalarının mümkün olduğunca ertelenmesi. Kronik hastalık nedeniyle takip edilen hastaların, takibi yapan hekimlerin oluru ile takip aralıklarının olabildiğince daha uzun dönemler halinde yapılması. Yoğun bakım ünitelerinin kullanımında endikasyon-seviye uyumuna özen gösterilmesi, yoğun bakım endikasyonu ortadan kalkan hastaların gecikmeden durumuna göre, ilgili branşın yataklı servisine veya palyatif bakım servisine yatırılmaları; yatarak tedavilerini gerektirir bir durum olmadığı durumda taburcu edilmeleri. Sağlık turizmi kapsamında dünyanın değişik ülkelerinden gelen hastaların ülkemize getirilmesinin ertelenmesi. Kronik hastalık ve engellilik nedeniyle raporlu ve sürekli kullanımı gerektiren ilaçların, tıbbi malzemeler ve hasta altı bezlerinin sağlık kuruluşuna gidilmeden reçete yazılmasına gerek duyulmaksızın eczaneler ve medikallerden temin edilebilmesi. Rapor süresinin bittiği süreli engelli raporu bulunan hastaların mevcut raporları Mayıs 2020 sonuna kadar geçerli sayılacak olup rapor yenilemek amacıyla hastanelere müracaat etmemelerinin sağlanması. Salgın sürecinde tüm hekimlerin, diğer sağlık çalışanlarının ve diğer kurum çalışanlarının branşı ve çalıştığı birim fark etmeksizin, ilgili hastaların görüldüğü birimlere gerekli desteğin sağlanmasıdır.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157