banner153
banner156
30 Mayıs 2020 Cumartesi

HARB–İŞ’TEN PROTESTO

Türk Harb-İş Sendikası Kayseri Şubesi bir basın açıklaması yaparak işten çıkarmalara tepki gösterdi.

16 Eylül 2019 Pazartesi 09:37
Bu haber 235 kez okundu
HARB–İŞ’TEN PROTESTO
Haberici -->
Türk Harb-İş Sendikası Kayseri Şubesi bir basın açıklaması yaparak işten çıkarmalara tepki gösterdi.

Tüm sendika üyeleri, Türk –İş’i temsilen sendika şube başkanları, Türk Harb-İş Genel Başkanı, Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Türk Harb İş’e bağlı şube başkanları toplantıya ilgi gösterdi.

Açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Özgür Özsoy gerçekleştirdi. Özsoy, işveren bakısına maruz kalarak haksız ve hukuksuz bir şekilde ihbar ve kıdem tazminatını dahi ödemeden; bir hırsız, bir terörist gibi kapının önüne konan arkadaşlarının haklarını sonuna kadar koruyacaklarını ve her türlü mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal’da, şu açıklamayı yaptı;

“Burada Türk Harb-İş üyeleri olarak, 2’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde haksız-hukuksuz iş akdi fesihlerine karşı sessiz kalmayacağımızı ilan etmek amacıyla bir aradayız. Fabrikada çalışan Mehmet Topaç ve Hüseyin Kevencioğlu adlı üyelerimizin iş akitleri 10 Eylül 2019 tarihinde fes edilmiştir.Toplu iş sözleşmemiz disiplin ceza cetvellerinde “cezalar sırayla verilir” ifadesi bulunmasına rağmen son zamanlarda işveren vekillerimiz kanuni hakları olmamasına rağmen sıralı cezaları takip etmeksizin en üst seviyeden cezalar verilmektedir. Bazı amirler çalışanlar üzerinde sürekli tehdit ve baskı uygulamaktadır. Yaşanan bu haksız işten çıkarmalar iki üyemiz ve ailelerinde telafisi güç sonuçlar doğurmasının yanında diğer çalışanlarında kendilerini tehdit altında hissetmelerine neden olmuştur.Emeğiyle, alın teriyle evine ekmek götürmek isteyen Topaç ve Kevencioğlu kardeşlerimiz adeta bir hırsız gibi, bir vatan haini gibi tazminatsız bir şekilde işten çıkarılmıştır. Oysa bu kardeşlerimizin çalıştırılabilmeleri için Mesleki Yeterlilik Belgesini almalarına rağmen belgeleri yok sayılıp aynı nitelikte belge aldırılması için baskı ve mobbink uygulanmıştır. Yasal olarak yapılan işte esaslı değişiklik öngörülmesi durumunda işçinin rızası gözetilerek verilen Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin alınmasıyla ilgili bu iki kardeşimiz uygulamada yaşanan sıkıntıların etkisiyle işverenle karşı karşıya gelmiştir. Üyelerimizle işveren arasındaki görüş ayrılığı, tazminatsız iş akdi fesine kadar götürülerek bu kardeşlerimiz gayri insani yaklaşımlarla işinden/ekmeğinden edilmiştir. Bu işten çıkarmalar, Mesleki Yeterlilik Belgelerini ne şartlarda olursa olsun işverenin istediği doğrultuda alma noktasında gözdağı verme niteliğindedir.Yarım asırdır Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık yarınları için çalışan üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak için mücadele veren Türk Harb-İş Sendikası olarak, bu kötü niyetli ve hukuk dışı uygulamayı kınıyoruz.”

“Ulusal mevzuatımız ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış çalışma hakkına saygı duymayan, çalışanların emeğini hiçe sayan, haksız ve hukuksuz uygulamaların her zaman karşısında olan Türk Harb-İş Sendikamız, Mesleki Yeterlilik Belgesi alımı ile ilgili bir konu üzerinden üyelerine yapılan bu haksızlığı da kabul etmeyecektir” diyen Bozal, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bunca yıl Milli Savunma Bakanlığı çatısı altında onuruyla çalışan, alın terini döken bu insanlar, küçük bir anlaşmazlığın sonucu adeta yüz kızartıcı bir suç işlemiş gibi muamele görerek tazminatsız bir şekilde işten çıkarılmıştır. Üyelerinin haklarını ve kurumsal gücünü ağır bedeller ödeyerek, çetin mücadelelerle, bugünlere taşıyan Türk Harb-İş Sendikası olarak, 2’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde gerçekleşen bu hukuksuzluğa da boyun eğmeyeceğiz. Değerli basınımız aracılığıyla; böyle haksız uygulamalar karşısında işimizi, emeğimizi ve ekmeğimizi koruma hakkımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ederken, yapılan bu haksız iş akdi feshinin yargıdan döneceği inancıyla basın açıklamamıza katılan herkese şükranlarımı sunuyorum.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV