banner167
banner182
19 Haziran 2021 Cumartesi

HASSAS DAVRANMALARI GEREKİR

Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, kişi ve kurumların mağdur edilmemesi ve en önemlisi de toplumun yargıya olan güveninin tesisi ve devamına dikkat çekti.

18 Ekim 2018 Perşembe 10:01
Bu haber 648 kez okundu
HASSAS DAVRANMALARI GEREKİR
Haberici -->
Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, kişi ve kurumların mağdur edilmemesi ve en önemlisi de toplumun yargıya olan güveninin tesisi ve devamına dikkat çekti. Akın, bunun için soruşturma işlemlerini yürüten cumhuriyet savcılarının ve talimatlarını yerine getiren kolluk görevlilerinin azami ölçüde hassas davranması gerektiğini vurguladı.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı ile kolluk birimleri arasında; soruşturmanın süratle mevzuata uygun şekilde tamamlanmasını sağlamak, bu kapsamda soruşturma evraklarının nasıl daha dolu ve tam bir şekilde cumhuriyet başsavcılığına intikal ettirilebilir konusunda fikir alışverişinde bulunmak amacıyla koordinasyon toplantısı düzenlendi. Kayseri Adliyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantının açılışında konuşan Kayseri Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tahir Apaydın, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'nın çalışmalarından memnun olduklarını ifade ederek, "Cumhuriyet Başsavcılığı olarak gerek İl Emniyet Müdürlüğümüz gerekse İl Jandarma Komutanlığımızın çalışmalarından son derece memnunuz. Emsal iller bazında değerlendirme yaptığımızda Kayseri Adliyemizin, cumhuriyet başsavcılığımızın ceza mahkemelerine ulaştırılmak üzere mahkemelerimizin gerek ellerindeki dosya sayıları, gerek çıkan karar ve bu kararların yargıtaydan dönüşü durumundaki isabet oranı son derece sevindirici. Birlikte bu güzelliği daha da ileriye götürebiliriz, bunun peşinde olduğumuzu belirtmek isterim" ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın ise, kişi ve kurumların mağdur edilmemesi ve en önemlisi de toplumun yargıya olan güveninin tesisi ve devamı için soruşturma işlemlerini yürüten cumhuriyet savcılarının ve talimatlarını yerine getiren kolluk görevlilerinin azami ölçüde hassas davranması gerektiğini vurguladı.

Akın, "Anayasamızın ‘Hak arama hürriyeti’ kenar başlıklı 36. maddesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesinde düzenlenen ‘Adli yargılama hakkı’; yargılamaların adil ve tarafsız bir şekilde yürütülmesini sağlayarak, insan hak ve özgürlükleri güvence altına almaktadır. Adil yargılanma hakkının en önemli unsurlarından birisi ise kuşkusuz ‘yargılamanın makul süre içerisinde bitirilmesi’ ilkesidir. Hak arayanlar için geçerli olan bu ilkenin amacı, uyuşmazlığın taraflarını, yargılama işlemlerinin sürüncemede kalmasına karşı korumak, uyuşmazlık konusu hakka biran önce ulaşabilmelerini sağlamaktır. İşlenen suçlarla ilgili yetkili ve görevli cumhuriyet başsavcılıklarınca hızlı, etkin ve adil biçimde yürütülecek soruşturmalar sonucunda şüphelilerin delilleriyle birlikte bağımsız mahkemeler önüne çıkarılması ve yapılacak kovuşturmalar sonunda ceza adaletinin hızlı ve isabetle gerçekleştirilmesi, suç işleme eğiliminde bulunanlar üzerinde meydana getireceği caydırıcılık etkisi sebebiyle büyük önem taşımaktadır. Öte yandan soruşturma sürecinde insan hakları ihlallerinin önlenmesi, delillerin zamanında ve usulüne uygun toplanması, kişi ve kurumların mağdur edilmemesi ve en önemlisi de toplumun yargıya olan güveninin tesisi ve devamı için soruşturma işlemlerini yürüten cumhuriyet savcılarının ve talimatlarını yerine getiren kolluk görevlilerinin bu hususlarda azami ölçüde hassas davranması gerekmektedir. Ceza soruşturması ve yargılamasının amacı; maddi gerçeği dürüstlük ilkesi ve hukuk devletinin gereklerine uygun bir süreç sonucunda ortaya çıkarmaktır. Nitekim bu amacın gerçekleştirilmesinde şüphelinin ve mağdurun haklarının korunması ve delil yasaklarına uyulması önem arz etmektedir" dedi.

Toplantıya İl Emniyet Müdürü Müdürü İbrahim Kulular, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüseyin Bekmez, emniyet müdür yardımcıları, birim amirleri ile jandarma birim amirleri katıldı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV