banner153
27 Kasım 2020 Cuma

HAVA KARGO TERMİNALİ İSTEDİ

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, 5 milyar dolar civarında dış ticaret hacmine sahip Kayseri’de gümrüklü hava kargo terminalinin olmadığını da değinerek, mevcut hali ile olsa bile bir an önce gümrüklü hava kargo terminalinin yapılmasının ihracatçılar adına ciddi öneme sahip olduğunu açıkladı.

28 Ağustos 2019 Çarşamba 09:29
Bu haber 404 kez okundu
HAVA KARGO TERMİNALİ İSTEDİ
Haberici -->
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, 5 milyar dolar civarında dış ticaret hacmine sahip Kayseri’de gümrüklü hava kargo terminalinin olmadığını da değinerek, mevcut hali ile olsa bile bir an önce gümrüklü hava kargo terminalinin yapılmasının ihracatçılar adına ciddi öneme sahip olduğunu açıkladı.

KAYSO Ağustos ayı olağan Meclis Toplantısı odanın meclis salonunda yapıldı. Toplantıya KAYSO Meclis Üyeleri, Meslek Komitesi ve Disiplin Kurulu Üyeleri ile birlikte Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkan Yardımcısı İlhan Baloğlu, işletmelerin verimliliği artırmak adına yaptığı çalışmalar kapsamında işsizlik seviyelerinin yüksek olduğu bu dönemde eleman çıkarmamaları gerektiğini söyledi. Sanayideki kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması adına mesleki teknik eğitimlere ihtiyaç olduğunu açıklayan Baloğlu, bu konuda yeniden bir eğitim seferberliği başlatılması gerektiğine vurgu yaptı.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Başkanı Mehmet Büyüksimitci, terörle mücadele kapsamında şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet dilerken, Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Malazgirt Meydan Muharebesi'nin 948. yıl dönümünü kutladı. Bu güne kadar dile getirdikleri birçok konunun çözüme kavuşmadığını belirten Başkan Büyüksimitci, “Aslında geçmişte bizimde birçok defa dile getirdiğimiz konular hakkında son zamanlarda üyelerimizden birçok talep ve öneri geliyor. Bunların başında; işletmelerimizin ve istihdamın üzerindeki ilave yüklerin azaltılması, elektrik ve doğalgaz fiyat artışlarının maliyetlerimizi artırdığı, vergi sisteminin beyan esaslı ve rating esasına uygun düzenleme yapılması, vergi sisteminde kayıtlı olanlardan çok vergi alınması yerine, kayıtsız olanların vergi sistemi içerisine alınması, iş mahkemelerinde işveren aleyhine alınan kararların iş yapmayı ve yeni yatırım iştahını kaçırdığı ve yatırım teşvik sisteminin baştan ele alınarak ülke ve şehirler genelinde mekânsal planlama yapılması gibi konular geliyor. Tüm bu konularda defalarca önerilerde bulunduk, bundan sonrada bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

YÜK SANAYİCİNİN ÜSTÜNE

Yenilenebilir Enerji Kaynak Destekleme Mekanizması (YEKDEM) ile ilgili ciddi sorunlar olduğunu dile getiren Başkan Büyüksimitci, “YEKDEM daha önce 50 Milyon kWh ve üzerinde kullananlar arasında pay ediyordu, şimdi 10 kWh ve üzerinde kullananlar arasında pay ediyor. Bu tür yükler üretim yapan sanayicinin üzerine yüklendiği zaman maliyetler artıyor yurtdışı rekabette zorlanıyoruz. Sanayicinin el üstünde tutulması gerekir ki, daha fazla yatırım olsun, daha fazla üretim ve istihdam olsun” diye konuştu.

UÇAK BİLETİ BULAMIYORUZ

Kayseri özelinde de talepleri olduğunu dile getiren Başkan Büyüksimitci, uçak bileti bulamadıklarını, buldukları biletlerinde çok yüksek fiyatlı olduğunu, bu durumun Kayseri gibi potansiyeli olan sanayi şehrine yakışmadığını belirterek, ivedi bir şekilde uçak seferlerinin artırılması ve bilet fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi. 

HAVA KARGO TERMİNALİ

Başkan Büyüksimitci, 5 milyar dolar civarında dış ticaret hacmine sahip Kayseri’de gümrüklü hava kargo terminalinin olmadığını da değinerek, mevcut hali ile olsa bile bir an önce gümrüklü hava kargo terminalinin yapılmasının ihracatçılar adına ciddi öneme sahip olduğunu belirtti.

FİYATLAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Demiryolu taşımacılığı ile ilgili fiyatların gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Başkan Büyüksimitci, Kayseri gibi liman şehri olmayan illere bir şekilde destek verilmesinin ihracatı ve üretimi daha da artıracağını, bununda istihdam gibi sorunların çözülmesine katkı sağlayacağını söyledi. Başkan Büyüksimitci, Kayseri’ye yapılan Lojistik Merkezinin günümüz ve gelecekteki ihtiyaçlara göre yeniden planlanarak projenin güncellenmesi ve bir an önce yapımının bitirilmesi gerektiğini belirtti.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157