banner167
02 Ağustos 2021 Pazartesi

HEDEF İSTANBUL’U GEÇMEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 2.kitap fuarı için düzenlediği basın toplantısında, hedeflerinin ziyaretçi sayısı bakımından İstanbul Kitap Fuar’ını geçmek olduğunu söyledi. Çelik, “Bu sene İstanbul’daki kitap fuarındaki ziyaretçi sayısını zorlamak istiyoruz” dedi.

12 Ekim 2018 Cuma 10:11
Bu haber 808 kez okundu
HEDEF İSTANBUL’U GEÇMEK
Haberici -->
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 2.kitap fuarı için düzenlediği basın toplantısında, hedeflerinin ziyaretçi sayısı bakımından İstanbul Kitap Fuar’ını geçmek olduğunu söyledi. Çelik, “Bu sene İstanbul’daki kitap fuarındaki ziyaretçi sayısını zorlamak istiyoruz” dedi.

Kayseri Lisesi’ndeki Milli Mücadele Müzesi’nde kameraların karşısına geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 2.kitap Fuarı hakkında bilgiler verdi. Kentti en çok okuyan şehir yapmak için çalıştıklarını kaydeden Başkan Çelik, “Başta kültür camiası olmak üzere herkesin takdirini kazanan kitap fuarının bu sene ikincisini düzenliyoruz. Kitaba verilen değer şehre, insana ve dünyaya verilen bir değerdir. Çünkü kitap rehber ve yol arkadaşıdır. Hiçbir medeniyet ve kültür yazısız, sözsüz, kitapsız olamaz. Bu anlamda şehrimiz Kültepe’de Hititlere, Roma’dan Selçuklulara, Osmanlı’dan cumhuriyete kadar ilmin, sözün, kelimenin ve kitabenin merkezi olmuştur. Kültepe’deki tabletler bunun ispatı. Açtığımız kütüphaneler, bastığımız kitaplar ve dergiler, açtığımız akademiler ve araştırma merkezleri gerek bizim düzenlediğimiz gerekse düzenlenmesine katkıda bulunduğumuz panel, sempozyum, kültür-sanat içerikli etkinliklerle bu şehri layık olduğu gibi kültür şehri olarak anmaya devam edeceğiz. Şehrimizi en çok okuyan şehir yapma gayretindeyiz. Geçen sene ‘Okuyan Kayseri Şehri’ sloganıyla yola çıkmıştık ama kitap fuarındaki o ilgiyi görünce bizim bu sloganı değiştirmemiz lazım dedik. ‘En Fazla Okuyan Şehir Kayseri’ sloganıyla revize ettik ve hedefimizi daha da büyüttük” diye konuştu.

İSTANBUL’U GEÇMEYİ HEDEFLİYORUZ

“ Okuyan ve okutan şehir, düşünen ve öğreten şehir olma yolunda da hızla ilerliyoruz” diyen Başkan Çelik, geçen yıl yapılan kitap fuarının Türkiye’nin gündeminde uzun süre kaldığını ifade etti. Çelik,  “Biz geçen sene Ekim ayının ekin ayı olacağını söylemiştik.  Kültür ekip kültür biçeceğiz demiştik ve bu etkinlik tüm camiada konuşuldu. Bunun sonucunda da 582 bin kişi ziyaret etti. 1 milyon 350 bin nüfuslu şehrin neredeyse yarısı kitap fuarına gelmiş oldu. 15 milyonluk bir şehirde düzenlenen kitap fuarını 745 bin kişi gezdi. 1 milyon 350 bin nüfuslu Kayseri’de böyle bir rakama ulaşmak organizasyonun ne derecede büyük olduğunun en büyük göstergesidir. Fuara katılan yazarların büyük bir memnuniyet ile ayrılması, gittikten sonra tüm dostlarına bahsetmeleri bu fuarın başarısının da bir başka ölçüsü. Bu sene İstanbul’daki kitap fuarındaki ziyaretçi sayısını zorlamak istiyoruz. Bu hedefle düzenlediğimiz 2. Kitap fuarının içerisinde bu sene 130’dan fazla yayın evi ve sahaf var.  1800’den fazla başvuru vardı ancak 130 firmayı kabul edebildik. 300’ü aşkın yazar ve sanatçı fuarımıza katılacak” şeklinde konuştu.

EVSEL ATIK GETİRENE KİTAP

Başkan Çelik, evsel atık ve ambalaj atığı getirenlere kitap hediye edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

“ 13 Ekim Cumartesi günü saat 10’dan itibaren fuarımız kapılarını açacak. Ancak resmi açılışını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Meydanı’ndaki toplu açılışta yapacak. Bu sene fuarımızda bir farklılık daha yaptık. Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Hanımın yürüttüğü ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında evlerinden evsel atık, ambalaj atığı getirenlere kitap hediyemiz olacak.  Bunu da bu sene yapmış olacağız”

ULAŞIMI DA PLANLADIK

Fuar alanına ulaşımı da planladıklarını belirten Çelik, “Bu yıl ulaşımı da planladık. Şehrin her noktasından hemşerilerimizin gelebilmesi için ulaşımı planladık. Fuar süresince şehrin her noktasından ücretsiz ring seferlerimiz olacak. Ayrıca milli eğitim müdürlüğümüz ile yaptığımız çalışmayla da okulların da fuara ulaşması konusunda çalışmaları yaptık. Yaklaşık 200 bin öğrencimizi ve öğretmenimizin fuara ücretsiz gelmesini temin edeceğiz. Ayrıca ailelerinde fuara rahatça gelip gezmeleri için fuarın sağ tarafında kreş hazırladık. Çocuklarıyla gelen aileler rahat dolaşsınlar diye bizim kreşimizdeki öğretmenlere yavrularını emanet edebilecekler. Hiçbir ideolojik kaygı taşımadan her yayın evinin içinde olduğu bir fuar düzenledik. Şehir dışından çok sayıda şair ve yazarımızla birlikte Kayseri’den de yetişen, yaşayan şair ve yazarlarımızı da ağırlayacağız.”

İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci de fuara her türlü desteği vereceklerini ifade ederek, “Okuyan ve okutan şehir hedefiyle hazırlanan fuara her türlü katkıyı vereceğiz. Çünkü bizim işimiz de okutmak. Bu anlamda şehrimizdeki 300 bin öğrenci ve 20 bin öğretmenimizin katılımını sağlamak için söz veriyorum” dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği Şube Başkanı Selim Tunçbilek de şehrimizde yapılan böyle güzel faaliyetler için tüm kurumların el ele vermesi gerektiğini söyledi ve düzenlenen fuar için teşekkür etti.

“MUAZZAM BİR FUAR”

Basın toplantısına TV Programcısı ve Yazar Cansu Canan Özgen de katıldı. Her yıl 30’a yakın fuara katıldığını ve geçen yılki Kayseri Kitap Fuarı’na da iştirak ettiğini vurgulayan Özgen, “Diğer şehirlerdeki fuarlara da katılan birisi olarak söylüyorum, Kayseri Kitap Fuarı muazzam bir fuar olmuştu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.  

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV