banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

HEDEFLERE NİTELİKLİ İNSANLARLA ULAŞACAĞIZ

Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, açıklama yaptı

13 Mayıs 2018 Pazar 08:03
Bu haber 347 kez okundu
HEDEFLERE NİTELİKLİ İNSANLARLA ULAŞACAĞIZ
Haberici -->

Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Nitelikli insanlar ile 2023 hedeflerine ulaşacağız” dedi.

12. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması Ödül Töreni düzenlendi. Kadir Has Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, yarışmaya katılan öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, somut konularda çalışmanın önemli olduğunu söyleyerek, “Sizin burada yapmaya çalıştığınız gerçekten ülkemiz için, ülkemizin geleceği için önemlidir. Bunun en temel yaşlarda başlaması lazım. Bir eğitim müfredatımız var ama bu eğitim müfredatında öğrendiklerimizi bu ortama taşımak ne yazık ki çok istesek de her öğrencimiz bunu gerçekleştiremiyor. 1960’lı yıllara baktığımız zaman anahtar kelime üretmekti. Üretmek, bütün ülkelerin birbiriyle yarışma noktasındaki gayretiydi. 1970’li yıllarda üretelim ama daha uygun fiyata üretelim diye düşündüler. 1980’li yıllara geldiğimizde daha iyisini yapan olma kavramı ortaya çıktı. 1990’lı yıllara geldiğimiz zaman da hızla üretmek ortaya çıktı. 2000’li yıllarda da bilgiyle oldu. Artık ülkelerin birbirleriyle olan yarışı, var olmak gerekçeleri ve geleceğe bakışları bilgiyle oldu. Bu yıllara geldiğimiz zaman bilgini tipi değişiyor. Bitcoin diye duyuyoruz ama arkasına baktığımız zaman ne kadar çok bilgiye sahipseniz, o kadar kuvvetlisiniz” ifadelerini kullandı.

Mandal, “Ülkemizin en kısa vadedeki hedefi 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olmaktır. Bu çok iddialı bir hedeftir. Anahtar kelime nedir diye sorarsanız, ekonomisi büyük ülkelere baktığımız zaman ellerinde ne kadar çok nitelikli bilgiye sahipse, daha da önemlisi o bilgiyi üreten nitelikli insan varsa o kadar güçlüler. 2023 yılı için bizim ve onun devamındaki yıllarımız içinde nitelikli insan dediğimiz, bilim insanı dediğimiz adaylarımızsınız” dedi.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV