banner87
13 Aralık 2018 Perşembe

HER MEZUNUN BİR AĞACI OLACAK

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında “Mezuniyet Ormanı” kuruyor.

27 Şubat 2018 Salı 07:11
Bu haber 218 kez okundu
HER MEZUNUN BİR AĞACI OLACAK
Haberici -->

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında “Mezuniyet Ormanı” kuruyor. Ormanlık alana üniversitedeki fakülte ve yüksekokuldan mezun olan her bir öğrencinin dikili ağacı olacak.

Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülecek proje kapsamında, Erciyes Dağı’nda veya belirlenecek başka bir orman alanına üniversite öğrencilerinin yılda 8-9 bin civarında fidan dikmesi planlanıyor. Rektörlük Senato Salonu’nda projenin imza protokol töreni gerçekleştirildi. Protokol imza törenine, Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Kayseri Orman Bölge Müdürü Adnan Diltemiz ve çok sayıda senato üyesi katıldı.

Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, yaptığı konuşmada, sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırladıkları mezuniyet ormanı projesindeki amaçlarının hem öğrencilerde ağaç bilinci oluşturmak, hem de Kayseri’nin orman dokusuna katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Rektör Güven, “Orman Genel Müdürlüğü adına Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüteceğimiz bu proje kapsamında Erciyes Dağı veya şehirde uygun görülecek orman sahalarına üniversitemiz son sınıf öğrencilerinin fidan dikmelerini planlanmayız. Projeye üniversitemiz fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında mezuniyet aşamasındaki öğrenciler katılacaklardır. İlk etapta 3 yıl süre öngörülen projede, orman sahalarına yılda 8-9 bin civarında öğrencimizin fidan dikmesini sağlayacağız. Proje kapsamında orman sahasının tespiti, ıslahı, ağaç temini ve ağaçların bakımı Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü’ne, ağaç dikim etkinliğinin organizasyonu, katılım ve öğrencilere sertifika düzenlenmesi Üniversitemize aittir. İlkine bu yıl Nisan ayında başlamayı düşündüğümüz fidan dikme programlarını şölen havasında gerçekleştireceğiz. Fidan dikme etkinliği ve mezuniyet ormanı projesinin tüm şehrimize hayırlı olmasını temenni ederim” dedi. Rektör Güven, üniversite kapmasında Türkiye’de ilk olacak “Mezuniyet Ormanı” projelerinin örnek oluşturmasını dileyerek sözlerine son verdi.

Kayseri Orman Bölge Müdürü Adnan Diltemiz ise, “Kayseri’de orman dediğimizde; en güneyinde Adana ile sınır olan Yahyalı ilçemizde var. Yakınlarda orman bölgesi bulunmamaktadır. Erciyes’te yaklaşık 5-6 yıldır ağaçlandırma yapıyoruz. Şartlar çok zor durumda. Kayseri ili iklim anlamında hakikaten yağış kıtlığı çeken bir bölgemiz. Hem kışın kurak, hem de yazın kurak. Fidan dikmek önemli, ondan önemlisi de onu yaşatabilmek. Böyle bir protokolü üniversitemiz ile birlikte hayata geçirmekten son derece mutluyuz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven ile Kayseri Orman Bölge Müdürü Adnan Diltemiz, “mezuniyet ormanı” protokolüne imza attı.

“KARADUT” FİDANLARI TANITILDI

Protokol töreninde sonunda ise Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi’nde (GENKÖK) üretimi devam eden nesli tükenmeye yüz tutmuş Kayseri’ye özgü karadut fidanlarının tanıtımı da yapıldı. Genkök’te üretim aşamasında fidanların Orman Bölge Müdürlüğü ile gerçekleştirilecek projeyle uygun alanlara dikilebileceği belirtildi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV