banner87
banner151
20 Ocak 2019 Pazar

HER YIL 300 BİN ÇOCUK KANSER OLUYOR!

Dünya çocuklarının yüzde 80’i düşük-orta gelir seviyesine sahip ülkelerde yaşıyorlar ve bu ülkelerde kanser tanısı alan çocukların yüzde 80’i hayatını kaybediyor.

15 Şubat 2018 Perşembe 07:24
Bu haber 471 kez okundu
  HER YIL 300 BİN ÇOCUK KANSER OLUYOR!
Haberici -->

Dünyada her yıl 300 binin üzerinde çocuk kanser teşhisi alıyor. Dünya çocuklarının yüzde 80’i düşük-orta gelir seviyesine sahip ülkelerde yaşıyorlar ve bu ülkelerde kanser tanısı alan çocukların yüzde 80’i hayatını kaybediyor.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 2 bin 500-3 bin çocuk kanser tanısı almakta. Çocukluk çağı kanserleri içinde yüzde 35 ile en sık görülen türü lösemi olduğu bildirildi.

15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanserleri Gününde, LÖSEV, Lösemili Çocuklar Vakfı’nın da üyelerinden olduğu ve 96 ülkede 188 üye kuruluşla faaliyet gösteren Uluslararası Çocukluk Çağı Kanserleri Kuruluşu tarafından hayata geçiriliyor.

LÖSEV’Den yapılan açıklamada, “Birleşmiş Milletler (BM), dört temel bulaşıcı olmayan hastalığı (kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kronik solunum hastalıkları) yetişkin ve çocukların hayatını kaybetmesinin ilk nedeni olarak gösteriyor. Oysaki kanser önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık. Kansere yol açan nedenler sırasıyla şöyle: Sigara (çocuğun bulunduğu ortamda sigara içilmesi), beslenme, kanserojen maddeler, hareketsiz yaşam, tarım ilaçları, kimyasal katkılar, mikrobiyolojik kanserojenler, gıda koruyucuları (raf ömrünü uzatan maddeler), genetik faktörler. BM, “2030 yılı itibariyle önlem, tedavi ve bilinçlendirme ile bulaşıcı olmayan hastalıklardan doğan erken ölümlerin üçte bir oranında azaltılmasını” hedefliyor.  Çocukluk çağı kanserleri çoğunlukla tedavi edilebilir, ancak pek çok çocuk ve ergen, geç teşhis, doğru ve kaliteli tedaviye erişim yetersizliği ve yanlış tedavi sebebiyle hayatını kaybediyor. Kanser tedavisinde dengeli ve doğal beslenme, enfeksiyonlardankoruyacak HİJYENİK yaşam, hayata sımsıkı bağlayacak psikolojik destekler bir bütündür. LÖSEV olarak LÖSANTE hastanemizde uyguladığımız bu bütüncül yaklaşımla ve bireye özgü tedavilerle 1990’lı yıllarda yüzde 20’lerde olan lösemideki iyileşme başarısını bugün yüzde 92’lere çıkarttık. LÖSEV, Kanser alanında yaptığı çalışmalarla Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danışmanlık statüsüne kabul edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı, her çocuğun, erken ve doğru teşhis alma, hayat kurtaran ilaçlara erişim hakkı, doğru ve kaliteli tedaviye erişim, kanseri atlatanlar için doğru bakım ve sürdürülebilir destekler alma hakkı olduğuna inandıklarını belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Ülkemizde 1 yaşın altındaki bebeklerde dahi kanser vakalarına çokça rastlanır olmuştur. Daha fazla “ama” ile başlayan bahaneler üretemez, bu konuyu halının altına süpüremeyiz. Ülkemizin ve dünyamızın geleceği olan çocuklar, kaliteli bir tedaviyi, mutlu ve sağlıklı bir hayatı hak ediyorlar!”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV