banner153
14 Temmuz 2020 Salı

HERKES KAN AĞLIYOR

ÖKİ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Arslantaş, geçen yıla göre artan maliyetlerle ürettikleri 300 bin lirayı konutları 250 bin liraya satamadıklarını belirtti. Arslantaş, sanayici ile iç içe olduklarını belirterek, “Herkes kan ağlıyor” dedi.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 03:23
Bu haber 464 kez okundu
HERKES KAN AĞLIYOR
Haberici -->

ÖKİ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Arslantaş, geçen yıla göre artan maliyetlerle ürettikleri 300 bin lirayı konutları 250 bin liraya satamadıklarını belirtti. Arslantaş, sanayici ile iç içe olduklarını belirterek, “Herkes kan ağlıyor” dedi.

Katıldığı bir programda inşaat sektörü, sanayicilerin yaşadıkları sıkıntılarını dile getirerek çözüm önerilerinde bulunan Mustafa Arslantaş, acilen problemlerin çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Arslantaş, “İnsanlar yatırımlarını durdurmaya başladı. Başka çareleri yok. İster istemez. Çünkü karşılığını alamıyorsunuz” diye konuştu.

Sektörde konut satışlarının durduğuna da dikkat çeken Arslantaş, “Düşünün eskiden 200 bin liraya mal ettiğiniz daireyi 240-250 bin liraya satarak para kazanıyordunuz. Para kaybıyla birlikte yüzde 10-15 kar ediyordunuz. Bugün aynı 200 bin liraya mal ettiğiniz daireyi 300 bin liraya mal ediyorsunuz. 350 bin liraya satmanız gerekiyor. Ama 250 bin liraya satamıyorsunuz. Neden arz talep dengesinde çok büyük problemler meydana geldi. Bu sadece inşaat sektöründe değil. Organizede de vaktim geçiyor. Sanayici ile görüşüyoruz. Herkes tamamen kan ağlamış durumda. Herkes kan ağlıyor” ifadelerini kullandı.

“Farklı farklı sektörlerde de varız. Yine farklı sektörlerdeki insanlarla iç içeyiz” diyen Arslantaş, “Mobilyada, tekstilde, makinede aynı problemler var. Çok büyük sıkıntılar var. Çokta fazla negatif konuşarak moralleri bozmak istemiyiz. Biz ne olursa olsun biz bu ülkeyi karşılıksız sevdik. Kanımızla varlığımızla canımızla her şeyimiz bu ülkeye feda olsun. Bu yönü farklıdır. Ama bizim amacımız istihdam oluşturmak katma değer olmasınız istiyoruz. Burada zorlanınca yada sıkıntıya düşünce yapamıyorsunuz. Engel olunca olmuyor” dedi.

Sektörleri terk etmenin doğru olmayacağına da işaret eden Arslantaş, gitmenin kolay olduğunu ama kalmanın zorluğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı;
“Her yeri kapattım. Stop ettim. Benim gelirim yeter diyemezseniz. 2018 yılında bizim şirketlerin kurumlarımızı ortalama olarak 400 civarında arkadaşımızla birlikte çalışıyoruz. Bütün sektörlerde. Bunu standart hesapla çarşı 4 deyince 1600 kişi ediyor. Allah bizi onların evlerine ekmek götürebilmeleri onların iaşelerini sağlayabilmek için bize fırsat vermiş. Aracı kılmış. Konuşuruz insanlarımızla ve bir insanımız para yok dedi. Eve ekmek götürmek için çalışıyorum dedi. Senle benim sıkıntım farklımı diye sordum. Nasıl dedi. Sen bir ev sıkıntısı var benim 400 ev geçim sıkıntısı var dedim. O insanların bütün ihtiyaçlarını karşılamaları adına maaşlarını alabilmeleri gerekir. Maaşlarıyla bütün ailenin ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Yoksa ben öğretmenim. Geri dönerim. Kendi kendimize geçimimiz sağlarız. Ama o 400 kişi ne olacak. Nasıl geçinecekler.”

Parası olanlara da çağrıda bulunan Arslantaş, “Hainleri dışarda aramaya gerek yok. İçerde vatan haini var. Parası olup da istihdam oluşturmayan, parası olup da ülke için kullanmayan, parası olup da dövize yatıranlar var. Onlar vatan hainleridir. Ne olursa olsun söz konusu ülkemiz ise, devletimiz ise gerisi teferruattır. Bu mücadelenin dış mihraklarla nasıl yapıldığını iyi biliyoruz” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157