banner87
23 Mart 2019 Cumartesi

HİLMİ PAŞA CAMİİ MELİKGAZİ’YE EMANET

18. Yüzyılda inşa edilen Camikebir Mahallesi’ndeki tarihi Hilmi Paşa Caminin restorasyon ile bakım ve onarım çalışmasının yapılacağını söyledi.

12 Mart 2018 Pazartesi 11:56
Bu haber 537 kez okundu
HİLMİ PAŞA CAMİİ MELİKGAZİ’YE EMANET
Haberici -->
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, belediye olarak ilçemizde Osmanlı Dönemi’ne ait 18. Yüzyılda inşa edilen Camikebir Mahallesi’ndeki tarihi Hilmi Paşa Caminin restorasyon ile bakım ve onarım çalışmasının yapılacağını söyledi.

Hilmi Paşa Camii’nin tarihi mimarisi ve yapı tekniği açısından şehrimizde Anadolu Kültür Mirasını temsil eden eserlerden birisi olarak günümüze kadar ayakta kaldığını belirten Büyükkılıç, “Melikgazi Belediyesi 2016 yılında 16 eserimizi tamamladık. 2017 yılında ise 22 eseri tamamladık. Şu anda 14 eserde ise çalışmalarımız devam ediyor. Şimdi ise Camikebir Mahallesi’nde bulunan Hilmi Paşa Camisinde bakım ve yenileme çalışması yapılacaktır. Taş işçiliğin güzel örneklerini sergileyen bu tarihi yapı aslına uygun olarak belediyemizce onarılacak. Anadolu kültür mirası olan Hilmi Paşa Camii’nde yapılacak çalışma ile sağlam ve bakımlı bir şekilde hem yeniden ibadete açılacak hem de gelecek kuşaklara emanet edilmiş olacaktır” dedi.

Başkan, bakım, onarım ve yenileme çalışması yapılacak Hilmi Paşa Casmii’nde mülkiyet sorunu bulunmadığını hatırlattı. Melikgazi Belediyesinin Tarihe Dokunuş Projeleri ile yapımını tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Hilmi Paşa Mescidi: Tarihi Kapalıçarşı’nın (bedesten) batı duvarına bitişik olan ve kitabesinde 1870-71 yılında Hilmi Paşa tarafından tamir ve ihya edildiği belirtilen camisinde vakit ve Cuma namazları kılınıyor.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV