banner153
04 Haziran 2020 Perşembe

HİSSEDİLEN ENFLASYON ÇOK DAHA YÜKSEK

KTO Başkanı Ömer Gülsoy, enflasyon hedefleri ile ilgili ortaya konulan rakamlar için umutlu olduklarını dile getirirken, “Yılsonu için enflasyon yüzde 12 olarak öngörülüyor, ama hepimiz çarşıda-pazardayız, işyerimizde, evimizde mutfağımız var, hissettiğimiz enflasyon oranının çok daha yüksek olduğunu ifade etmek isterim” dedi.

02 Kasım 2019 Cumartesi 07:27
Bu haber 512 kez okundu
HİSSEDİLEN ENFLASYON ÇOK DAHA YÜKSEK
Haberici -->

KTO Başkanı Ömer Gülsoy, enflasyon hedefleri ile ilgili ortaya konulan rakamlar için umutlu olduklarını dile getirirken, “Yılsonu için enflasyon yüzde 12 olarak öngörülüyor, ama hepimiz çarşıda-pazardayız, işyerimizde, evimizde mutfağımız var, hissettiğimiz enflasyon oranının çok daha yüksek olduğunu ifade etmek isterim” dedi.

KTO Ekim Ayı Meclis Toplantısı, geçen ayın son günü yapıldı. Odanın Konferans Salonunda yapılan meclis toplantısının konuğu ise Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, Kayseri Yüksek Öğrenim ve Yardım Vakfı’nın Başkanı Mustafa Nevzat Özhamurkar katıldı. KTO Meclis Başkanı Hakan Cengiz Aslan, meclisin ilk konuşmasını yaparak, Suriye’de yapılan operasyonlara destek vererek, şehitler için başsağlığı dileğinde bulundu. Daha sonra gündemde bulunan konular görüşüldü ve oylandı. Ardından KTO Başkanı Ömer Gülsoy, gündeme ve ekonomi ile ilgili gelişmeler hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Meclis toplantısının Cumhuriyet Bayramı ve tatili nedeniyle gecikmeli olarak gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Gülsoy, “Cumhuriyetimizin 96. yılını hep birlikte ve coşkuyla kutladık. İnşallah 100. Yılını da hep birlikte ve daha büyük bir coşku ile kutlayacağız. Cumhuriyeti kuran Büyük Atatürk ne demişti: Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacak, ancak Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır…” dedi.

OYUNLAR OYNANIYOR

“Atalarımız bin yıl önce bu toprakları bize vatan yaparken de aradan geçen 10 asırlık zamanda da çok büyük bedeller ödedik” diyen Gülsoy, şunları söyledi;

“Ülkemiz, her manada stratejik olarak çok önemli bir coğrafyada bulunuyor. Bakın Cumhuriyetin ilanının üzerinden 96 yıl geçmiş,  Birinci Cihan harbi biteli 100 yıl geride kalmış, ama hala bu coğrafyayı kontrol altında tutmak isteyenler cennet vatanımız üzerine doğrudan ve dolaylı olarak oyun oynamaya devam ediyorlar. Yanı başımızda yaşanan olaylara bakın. ABD 12 bin Km öteden, AB ülkeleri 3 bin 4 bin km uzaklıktan Birleşmiş Milletler kararı olmadan, sudan bahanelerle komşularımız Irak ve Suriye’yi işgal, hatta imha ediyor, bu iki ülkeden bize adeta terör ihraç ediyorlar, sonrada Türkiye haklı bir operasyon yapacağı zamanda akıllarınca dünyayı ayağa kaldırmaya kalkıyorlar.”

TARİHİMİZDE SOYKIRIM YOKTUR

Sözde Ermeni soykırımı ile ilgili atılan adımlara da tepki gösteren Gülsoy, “ABD temsilciler meclisinin aldığı son iki kararı da şiddetle kınadığımızı belirtmek istiyorum. Barış Pınarı Harekatı dolaysıyla Türkiye’ye ekonomik ambargo uygulanması yolundaki teklifin kanunlaşması iki ülke arasında varılan mutabakata aykırıdır. Temsilciler meclisinden geçen bu kanunun ABD Yönetiminin müdahalesi ile senatoda reddedileceğine inanıyoruz. Temsilciler Meclisinin sözde soykırım ile ilgili çıkardığı kanun ise tam bir garabet, bizim milletimizin tarihinde hiçbir zaman soykırım olmamıştır. Ermeni ve Yahudi lobisinin iş birliği ile çıkardığı bu kanun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin konu ile ilgili verdiği son karara da aykırıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bizim için hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur” dedi.

SABİT GELİRLİLER DAHA AĞIR YAŞIYOR

“Geçen yılın ağustosundan bu yana yaşadığımız daralma bu üç noktada da sıkıntılar yarattı. Ama şükürler olsun ki son aylarda bazı göstergeler eskiye oranla daha iyiye gidiyor” diyen Başkan Ömer Gülsoy, şu değerlendirmelerde bulundu;

“Biliyorsunuz Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak  bu ayın başında  2020-2022 yıllarını  Orta Vadeli Yeni Ekonomik Programı açıkladı. Sayın Bakan’ın açıkladığı hedefler umut verici.  Bu yıl sonu itibariyle öngörülen büyüme oranı % 0.5, bu yıldan sonraki üç yıl için büyüme oranı ise % 5’er olarak öngörülmüş. İşsizliğin yıl sonu itibariyle yüzde 12.9’a düşürülmesi hedeflenirken,  bu rakamın 2020’de 11.8, 2021’de  10.6 ve nihayet 2022’de ise tek haneli olmak üzere  yüzde 9.8’e düşürülmesi hedefleniyor. Önümüzdeki üç yılın enflasyon hedefini de aktaralım. Yıl sonu itibariyle enflasyon oranının % 12 gibi gerçekleşmesi öngörülüyor. Enflasyon için önümüzdeki yıl yüzde 8.5, 2021 için yüzde 6 ve 2022 için ise yüzde 4.9’luk bir hedef konulmuş. Evet, ilk bakışta bu göstergelerin umut verici olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada TUİK ağustos da yüzde 15.1 olarak açıkladığı tüketici Fiyat Endeksi’ni, yani enflasyonu eylül de yüzde 5.75 düşürerek Temmuz 2017’den bu yana ilk defa tek haneli olarak açıkladı. Bu oran yüzde 9.26… Geçtiğimiz ayki meclis konuşmamda, ‘Sayın bakan ve ekonomi kurmayları eylül için tek haneli enflasyona işaret ediyorlar, ancak okulların açıldığı, kış hazırlıklarının yapıldığı böyle bir dönemde inşallah hedefler sapmaz demiştim. Yılsonu için enflasyon yüzde 12 olarak öngörülüyor, ama hepimiz çarşıda-pazardayız, işyerimizde, evimizde mutfağımız var, hissettiğimiz enflasyon oranının çok daha yüksek olduğunu ifade etmek isterim.  Özellikle dar ve sabit gelirliler cari enflasyonu daha ağır yaşıyorlar.”

Faizler, ihracat ve ekonomide atılan adımlarla ilgili olarak umutlu olduklarını dile getiren Ömer Gülsoy, konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Güney ve hayırsever Özhamurkar’a odanın plaketini verdi.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV