banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

HOCALIĞINI ORADA GÖRÜRÜM

Yazar İsmail Kılıçarslan, ilahiyatçılara yönelik konferanstaki konuşmasında, “Bonzainin ne olduğunu herkes biliyor; üstelik içen çocuk da bonzainin haram olduğunu biliyor. Ama içiyor işte. O çocuğu o bonzaiden çekip çıkarabiliyor musun; senin hocalığını orada görürüm ben” dedi.

26 Ekim 2018 Cuma 14:18
Bu haber 533 kez okundu
HOCALIĞINI ORADA GÖRÜRÜM
Haberici -->
Yazar İsmail Kılıçarslan, ilahiyatçılara yönelik konferanstaki konuşmasında, “Bonzainin ne olduğunu herkes biliyor; üstelik içen çocuk da bonzainin haram olduğunu biliyor. Ama içiyor işte. O çocuğu o bonzaiden çekip çıkarabiliyor musun; senin hocalığını orada görürüm ben” dedi.

İl Müftülüğü ile Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “İlahiyatçı Genç – İdeal Genç Olmak” konulu konferans İlahiyat Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Konferansta konuşan Yazar İsmail Kılıçarslan, “Hayatla, sokakla, ötekine hitapla ilgili bir mesele üretmeyeceksek, bir yol bulmayacaksak, ilahiyatlarda niçin okuduğumuz konusu bana biraz problemli olarak geldi. Çünkü biz bazı kanaat önderi hocalar görüyoruz; müthiş kalabalığa hitap ediyorlar. Adamı on dakika İstanbul Bağcılar’a bırak; on dakikada söker takarlar. Bağcılardaki adama söyleyebileceği tek bir cümlesi yok. Çünkü Bağcılar’daki adamın nasıl bir adam olduğuna dair, Bağcılardaki gencin niçin bonzai kullandığına dair tek bir fikri yok. Bildiği tek bir şey “bonzai haramdır” hükmüdür. Bunu herkes biliyor; üstelik içen çocuk da bonzainin haram olduğunu biliyor. Ama içiyor işte. O çocuğu o bonzaiden çekip çıkarabiliyor musun; senin hocalığını orada görürüm ben. Siz şimdi mezun oldukça gidip gayet size benzeyen insanların çocuklarını gayet size benzeyen şekilde yetiştirerek görevinizi tamamlamış olacaksınız. Birçoğunuz imam-hatip öğretmeni olacak, bir çoğunuz müftülükte görevli olacak. Zaten Müslüman ailelerin zaten Müslüman çocuklarını daha da Müslüman yapın. Bağcılardaki çocuk da senin, benim çocuğum ve sana, bana benzeyen insanların çocukları. Çocukta hayata dair hiçbir umut kalmamış, hiçbir beklentisi kalmamış, son bir umutla Allah’ın kendisine ulaşmasını bekliyor. Ve biz Allah’ın o çocuğa ulaşmasına vesile olmalıyız. Ama biz imam-Hatiplerimizle, ilahiyatlarımızla, hocalarımızın fazlalığıyla övünüyoruz falan. Bir gazeteci kız bana demişti ki: “Hutbe diye birinden bahsediyorlar, kim bu hutbe?” Hutbenin ne olduğunu bilmemek onun suçu değil, benim suçum. Ona hutbenin ne olduğunu bir şekilde anlatamamışım. Ve üstelik bunu önemsememişim de” dedi.

“Benim de bir cemaatim var. İsmi “rahatsızlar cemaati.” Çünkü rahatsız olunmadan dünyada hiç kimsenin rahatsız edilemeyeceğine inanıyorum” diyen Yazar İsmail Kılıçarslan, şunları söyledi:

“Ben rahatsız olursam ancak başkalarını da rahatsız edebilirim. Başkalarını rahatsız etmeyeceksek imam-hatipli, ilahiyatçı, dindar veya Müslüman olmamızın hiçbir önemi yoktur. İnsanlığa büyük sorular armağan etmek lazım. İnsanlığa büyük sorular armağan edebilecek yegâne sosyolojik kitle Müslümanlardır. Ve biz o büyük soruları sormamak için bin dereden su getiriyoruz. Büyük soruyu soralım: “Niçin mutlu değiliz?”. Çünkü hayatımızda Allah yok. Bu soruyu böylece sorup bu cevabı böylece verebilecek dünyadaki tek sosyolojik kesim Müslümanlardır. Ama Müslümanlar bu büyük soruyu asla sormuyorlar. Kendilerinden ve kendi dar mahallelerinden başka hiçbir şeyle ilgilenmiyorlar. Bu çok üzücüdür. Bir umudumuz sizsiniz. Hem dini diyaneti bilip hem de insanların yaralarına merhem olma kabiliyeti geliştirebilirsek dünyayı değiştirme şansını elde edebiliriz. Dünyayı değiştirmek ile ilgili lütfen bir fikriniz olsun. Çünkü dünya, mutlak surette değiştirilmesi gereken bir yer. Dünyayı değiştirmenin ben farz-ı ayn olduğunu düşünüyorum; yani hepimizin üzerine tek tek farzdır. Ve dünyayı değiştirebilecekse bu saatten sonra ancak Müslümanlar değiştirecektir. Müslümanlar bu derin uykudan uyanabilirse değiştirecektir.”

Konferansın sonunda soru cevap kısmına geçildi. Öğrencilerin büyük keyif aldığı konferans sonunda söz alan Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Temel Yeşilyurt, “Bu konferans şimdiye kadar katıldığım en güzel konferanslardan birisiydi. Huzurlarınızda Yazar İsmail Kılıçarslanve  Yazar Yusuf Genç’e teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV