banner87
15 Aralık 2018 Cumartesi

“HÜKÜMET ACİL OLARAK TEDBİR ALMALI”

CHP İl Kadın Kolları Başkanı İnci Babadağı tedbir alınmasını istedi

24 Şubat 2018 Cumartesi 09:34
Bu haber 331 kez okundu
“HÜKÜMET ACİL OLARAK TEDBİR ALMALI”
Haberici -->

CHP İl Kadın Kolları Başkanı İnci Babadağı, son zamanlarda artan çocuk istismarı ile ilgili hükümetin acil olarak tedbir alması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında kadın dernekleri ve CHP Kadın Kolları adına konuşan Babadağı, çocuk istismarı konusunda hükümetin kanunları ceza indirimi olmayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Çocukların güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin öncelikli sorumluluğudur” diyen Babadağı, şunları söyledi:

“Çocukların güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış ‘Çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir’ diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı her zamanki gibi söylediği başka yaptığı başka olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar ‘çocuk istismarı’ mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir. ‘Çocuk istismarı’ ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır; cezaları artırmak ve istismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır. İnsanlığın partisi, dili dini, ırkı yoktur. İstismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyse susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz. “

“TALEPLERİMİZ DİKKATE ALINSIN”

Çocuklara koruyucu bir ortam sağlamak için taleplerinin dikkate alınması gerektiğini söyleyen CHP İl Kadın Kolları Başkanı İnci Babadağı, “Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz. Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkân vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz. Çocuk istismarını öven ‘6 yaşında çocukla evlenebilir’ gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz. Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Çocuk istismarı hakkında yapılan basın açıklamasında CHP İl Kadın Kolları, Cumhuriyet Kadın Kolları, Türk Anneleri Derneği üyeleri de bulundu. Kadın kolları basın açıklamasında erkeklerin de destek vermesi dikkat çekti.

NİHAL BAYRAKTAR

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV