banner153
05 Nisan 2020 Pazar

İADE OLMASI MÜMKÜN DEĞİL

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Erciyes Holding’in geri iadesi ile ilgili yapılan açıklamalara değindi

22 Şubat 2020 Cumartesi 07:24
Bu haber 308 kez okundu
İADE OLMASI MÜMKÜN DEĞİL
Haberici -->

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Erciyes Holding’in geri iadesi ile ilgili yapılan açıklamalara değindi. Gülal, “Erciyes Anadolu Holding ile ilgili yargı süreci devam ediyor. Müsadere kararı verildi. İstinaf mahkemesi ise onayladı. Ve şu anda dosya Yargıtay’da.  En kısa zamanda ordan da onaylanmasına müteakiben buradaki hisselerin hazineye geçmesi kesinleşmiş olacak. Süreç böyle devam edecek. Bundan sonrasında bir iade olması hukuken mümkün değildir” dedi.   Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ceo’su Alpaslan Baki Ertekin, 2019 finansal sonuçları değerlendirmesinde ise rakamların muhasebe hilesi olmadığını söyledi. Ertekin, “Bu rakamların hiç birinde muhasebe hilesi, makyaj hiçbir şey yok” dedi.

 Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ceo’su Alpaslan Baki Ertekin, 2019 yılını değerlendiren bir basın toplantısı düzenledi.  Toplantıya TMSF Başkanı Muhiddin Gülal da katıldı. Basın toplantısında finansal sonuçları değerlendiren TMSF Başkanı Muhiddin Gülal,  ‘Başarılı bir yıl geçirdik. Finansal sonuçlarımız ile Türkiye ekonomisine güç katmaya devam edeceğiz. Ülkemize değer katan, bizi daha rekabetçi kılan yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Erciyes Anadolu Holding’in 2018 yılında (Ocak-Aralık) 9,8 Milyar TL olan cirosu %14,3’lük artışla 2019 yılında (Ocak-Aralık) 11,2 Milyar TL’ye yükselmiştir” dedi.

Basın toplantısında holdingin 2019 yılındaki finansal performansı, hedef ve stratejilere ilişkin bir sunum gerçekleştiren Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ceo’su Dr. Alpaslan Baki Ertekin “2019 yılındaki zorlu koşullara rağmen disiplinli yönetim anlayışımız ve ülkemize duyduğumuz güvenle uluslararası pazarlarda başarılı sonuçlar almayı sürdürdük ve ülkemize döviz kazandırmaya devam ettik. Zorlu piyasa koşullarında ülke ekonomisine ihracat ile katkı sağlamanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Ertekin “2016-2019 yılları bazında faaliyet karlılığındaki büyüme %68,6, yine aynı dönem net karlılık %75,5 olarak gerçekleşmiştir“ dedi.

Tüm şirket ve markalarda gerçekleştirilen yatırımlara da detaylı bir şekilde değinen Alpaslan Baki Ertekin; ‘’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde toplam 7 grup şirketi ile yer alan Erciyes Anadolu Holding 2019 yılında sahip olduğu güçlü insan kaynağıyla, marka yatırımları, inovasyon, endüstri 4.0 ve teknoloji alanında yaptığı yatırımlara da hız vermiştir. Bu açıdan sosyal sorumluluk konusunda üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyor; eğitim, sağlık, tarih ve kültür, sanat ve spor alanlarında sosyal sorumluluk projelerine özen gösteriyoruz” diye konuştu.

KİM NE BIRAKTIYSA HEPSİ BURADA

Ertekin, konuşmasının son bölümünde ise konuşulan kamuoyunda rakamlarla ilgili açıklama yaptı. Ertekin, “Bu rakamların hiç birinde muhasebe hilesi, makyaj hiçbir şey yok. Bu açıklamayı niye yapmak zorunda kalıyorum. Çünkü bir sürü rakam dönüyor. 500 milyon dolar ihracat gibi. 600 milyon dolar nakitle bıraktık. Kim neyle bıraktıysa hepsi burada”

VİCDANIMI SIZLATIYOR

Daha sonra soru cevap bölümünde konuşan TMSF Başkanı Muhittin Gülal, küçük hissedarların kar payı dağıtımı hakkındaki soruya ise bununla ilgili bir çalışma yaptıklarını söyledi. Gülal,  Benim vicdanımı sızlatan meselelerden. Çünkü hakkeden bu örgütle bağlantısı olmayan hissedarlar var. Bununla alakası yasal düzenlemeler var. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladık.  İnşallah önümüzdeki süreçte bunun yasal alt yapısını oluşturmak suretiyle çok küçük hissedarların mağduriyetini gidermek istiyoruz. Ama şu an ki hukuki alt yapımız küçük hissedarların kar payı dağıtımına müsaade etmiyor” diye konuştu.

AZ İSTİHDAM İLE ÇOK İŞ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

İstihdam ve satış fiyatı  ile ilgili soruya cevap veren Gülal, enflasyonla mücadele kapsamında fiyatları düşük tutma politikasının devam ettiğini ifade etti. Gülal, “Rakiplerimiz ne düşünüyor bilmiyoruz. Biz bu politikaya destek vermeye devam edeceğiz. İhracat rakamı yetersiz bulduğumu ifade etmiştim. İhracat performansını yeterli bulmuyorum. Bunun sebebi nedir üzerinde değerlendireceğiz. Holdingimizin ihracat potansiyeli çok yüksek olduğunu tahmin ediyorum. Dolayısıyla bunun üstünde durup çalışacağız.  Az istihdam ile çok iş yapmaya çalışıyoruz.”

İADESİ MÜMKÜN DEĞİL

CEO Ertekin ile Mustafa Boydak ile ilgili sosyal medya üzerinden atışmalarına ilişkin soruyu da kendi cevaplayan Gülal, şunları söyledi:

“Erciyes Anadolu Holding ile ilgili yargı süreci devam ediyor. Müsadere kararı verildi. İstinaf mahkemesi ise onayladı. Ve şu anda dosya Yargıtay’da.  En kısa zamanda ordan da onaylanmasına müteakiben buradaki hisselerin hazineye geçmesi kesinleşmiş olacak. Süreç böyle devam edecek. Bundan sonrasında bir iade olması hukuken mümkün değildir. Hukuki süreç devam ediyor. Kararın kesinleşmesinden sonra halk arza olan çalışmalarımızı hızlandıracağız. Onanma kararı çıkarsa yıl  sonuna bu işlemleri yaparız diye planlıyoruz”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157