banner203
06 Şubat 2023 Pazartesi

İDLİB YANIYOR İNSANLIK SEYREDİYOR

Kayseri Suriyeliler Ensar Derneği Başkanı ve MAZLUMDER Kayseri Üyesi Uğurcan Yıldırım, Suriye İdlib’i rejim güçleri ve Rusya’nın vurduğunu ve İdlib’in yanarken insanlığın seyrettiğini söyledi.

27 Aralık 2019 Cuma 09:54
Bu haber 562 kez okundu
İDLİB YANIYOR İNSANLIK SEYREDİYOR
Haberici -->

Kayseri Suriyeliler Ensar Derneği Başkanı ve MAZLUMDER Kayseri Üyesi Uğurcan Yıldırım, Suriye İdlib’i rejim güçleri ve Rusya’nın vurduğunu ve İdlib’in yanarken insanlığın seyrettiğini söyledi.

Kayseri Suriyeliler Ensar Derneği Başkanı ve MAZLUMDER Kayseri Üyesi Uğurcan Yıldırım ve dernek üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda İdlip ile ilgili basın açıklaması yaptı. Burada grup adına açıklamayı yapan Uğurcan Yıldırım, “Aralık 2011'de başlayan özgürlük mücadelesinden bu yana, Suriye'de masum kanı akmaya devam ediyor. Halkının katili Suriye Baas rejiminin daveti ile, bu ülkeye yerleşen Rus askerleri, bir yandan katil Beşar Esad yönetimini, diğer yandan kendi güçlerini kullanarak masum Suriye halkını soykırımdan geçirmeye devam ediyor. Tüm dünyanın gözü önünde, Suriye halkı yok edilmeye çalışılıyor. Daha önce Astana ve Soçi'de İran, Rusya ve Türkiye arasında varılan mutabakata göre, Suriye'nin çatışma bölgelerinden gelen masum, silahsız insanların gelip yerleştiği, bugün nüfusu 4 milyonu aşmış olan İDLİB, çatışmasızlık bölgesi ilan edilmiş ve Türkiye'de çatışmaları önleme amaçlı olarak, bölgeye gözlem istasyonları kurmuştu. Ne yazık ki, ne Rusya ne de İran devletleri, mutabakat anlaşmasına uymadıkları gibi, özellikle Rusya ve onun desteklediği rejim güçleri, haftalardır İDLİB’de silahsız ve savunmasız masum insanlar üzerine, karadan ve havadan saldırarak katliama başladılar” dedi.

“Günlerdir acımasızca devam eden saldırılarda, her gün onlarca insan hayatını kaybetti, onlarca insan da yaralandı” diyen Yıldırım, “Kadın erkek, yaşlı genç ve çocuk on binlerce insan, bombardımanlardan kurtulmak için Türkiye sınırına doğru harekete geçti. Sınırlarımıza dayanan aç, susuz, evsiz barksız bu masumların sayısı, şu anda 250 bini geçmiş bulunuyor. Canlarını kurtararak ölümden kaçıp sınırımıza sığınan bu insanlar, kendilerini kurtaracak yardım elini bekliyorlar. MAZLUMDER Kayseri Şubesi ve Kayseri Suriyeliler Ensar Derneği olarak, İdlib’de yaşanan katliamın sona erdirilip çatışmaların sonlanması, sınırımıza dayanan mazlum ve mağdurların hayati ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye, Rusya ve İran devlet yetkililerini, İslam İşbirliği Teşkilatını ve insani yardım kuruluşlarını, zaman geçirmeden bir araya gelerek çözüm üretmeye, İdlib’e ve insanlığa sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

HABER MERKEZİ

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV