banner153
01 Aralık 2020 Salı

İHRACATTAKİ ARTIŞIMIZ BÜYÜK

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri’nin ihracattaki artışının ülke ihracatının artışına göre 4 kat fazla olmasının sevindirici olduğunu ve bu şekliyle devamının sağlanması gerektiğini söyledi.

29 Ağustos 2019 Perşembe 09:34
Bu haber 293 kez okundu
İHRACATTAKİ ARTIŞIMIZ BÜYÜK
Haberici -->
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri’nin ihracattaki artışının ülke ihracatının artışına göre 4 kat fazla olmasının sevindirici olduğunu ve bu şekliyle devamının sağlanması gerektiğini söyledi.

KTO Ağustos ayı Meclis Toplantısı yapıldı. KTO Meclis toplantısının bu ay ki konuğu ise Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu oldu.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan meclis toplantısı gündemde bulunan maddelerin görüşülerek karara bağlanmasıyla devam etti. Meclis başkanın açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen KTO Başkanı Ömer Gülsoy, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulunarak kutladı. “Ecdadımızın Malazgirt'ten Anadolu'ya ilk adımını atışının yıldönümünü idrak ediyoruz” diyen Başkan Gülsoy, 30 Ağustos’ta da ecdadımızın yaklaşık bin yıl önce bize vatan bıraktığı bu topraklardan, Kurtuluş Savaşı’nda işgal kuvvetlerinin Atatürk'ün liderliğinde kovuluşunun yıldönümünü coşku ve gurur kutladıklarını ve kutlayacaklarını söyledi. Gülsoy, terör örgütüne yönelik yapılan Pençe harekatının önemine işaret ederek, bu operasyonda şehit olan Mehmetçiklerle ilgili de başsağlığı dileklerinde bulundu. Şehitlere Allah’tan rağmet dileyen Gülsoy, yaralı Mehmetçiklere acil şifa dileklerinde bulunarak, terör örgütlerine yönelik destek verenlerinde hiçbir soruşturma, eleştirilerden kurtulamayacaklarını dile getirdi.

Kayseri’nin ihracatı ve ihracattaki artışı ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Gülsoy, “Sıkıntılarımız devam ediyor ama size iki güzel haber vereyim. 17 yıl sonra ilk defa cari fazla verdik. Ülkemizin son 12 aylık cari işlemler hesabı 538 milyon dolarla Kasım 2002'den bugüne kadar ilk kez artıya geçti. Cari dengedeki iyileşmede enerji ithalatının geçtiğimiz Haziran ayında 2.3 milyar dolarla son 26 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin etkili olduğunu belirtelim. Bir diğer güzel haber de yabancı yatırımlarla ilgili. Doğrudan yatırımlar geçen yılın ilk yarasından bu yılın ilk yarısına kadar yüzde 6.3 artarak 12.4 milyar dolara ulaşmış. Ülkemizde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımız yüzde 2.21 arttı. Geçen yılın 7 ayında 93 milyar 714 milyon 303 bin dolar olan ihracatımız, bu yılın aynı döneminde 95 milyar 786 milyon 548 bin dolara çıkmıştır. Kayseri'de artış oranı ülkemizin 4 mislinden fazladır. Geçen yılla kıyasladığımızda ihracatımız yüzde 9.55 artmış. Geçen yılın ilk 7 ayında ihracat rakamımız 1 milyar 74 milyon 39 bin dolarken, bu yılın aynı döneminde 1 milyar 176 milyon 279 bin dolara ulaşmış durumda. Bu bizi mutlu etti" dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV