banner87
banner151
19 Ocak 2019 Cumartesi

İLK ETAPTAN 170 KONUT KALACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sahabiye mahallesindeki kentsel dönüşümü anlattı

14 Şubat 2018 Çarşamba 07:31
Bu haber 655 kez okundu
İLK ETAPTAN 170 KONUT KALACAK
Haberici -->
 Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sahabiye mahallesindeki kentsel dönüşümü hızlandırmak için belediyenin elini taşın altına koyduğunu belirterek, “Bu bölgede insanlarımızın haklarıyla ilgili hususlara dikkat ediyoruz. O nedenle birinci etap dönüşümü İmar A.Ş. yapacak. İlk etapta İmar A.Ş.’ye 170 konut kalacak” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında Sahabiye mahallesindeki kentsel dönüşüm ile ilgili Başkan Çelik üyelere bilgi verdi. Meclisin gündem maddeleri arasında yer alan, Sahabiye Kentsel Dönüşümün ilk etabını yapacak olan belediyenin şirketi İmar A.Ş.’nin sermayesi artırıldı. 26 milyon 500 bin olan sermaye 126 milyon 500 bin lira olarak mecliste onaylandı.

Sahabiye Kentsel Dönüşümü ve İmar A.Ş.’nin sermaye arıtımı ile ilgili bağımsız meclis üyesi ve Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş bazı sorular yönetti. Ataş, yapılan sermaye artışı sonrasında belediyeye geri dönüşümü sorarken, sermaye artımı için gerekli olan kaynağın nasıl bulunacağına dikkat çekti.

Bölgede yapılan çalışmaları anlatan Başkan Çelik, geçen yıl Kent Ekmek ve Beydeğirmeni projeleri nedeniyle İmar A.Ş.’nin sermayesinin artırıldığını anımsatarak, bu yılda Sahabiye Kentsel Dönüşümü hak gaspı olmaması, o bölgedeki mülk sahiplerinin haklarını tam olarak alabilmeleri adına belediyenin İmar A.Ş. üzerinden birinci etap çalışmalarını yapacaklarını söyledi. Bunun için de sermaye artırımına gittiklerini ve öz kaynaklarla bu sermaye artırımına katkı sağlayacaklarını belirtti.

Başkan Çelik, bölgedeki birinci etap dönüşüm çalışmasında belediyeye 170 konut kalacağını ifade ederek, şu bilgileri verdi; “Sahabiye’deki Kentsel Dönüşüm çalışmasının birinci etabı olan 50 dönümlük 5 blok inşaatı biz yapıyoruz. 2 veya 2.5 yıl sonra tamamlanacak. 170 daire 5 blok yeri İmar A.Ş.’ye kalacak. 52 dönümlük yeri anlaşırken 5 blok 170 daire verilecek. Bundan sonra daire karşılığı olacaktır. 6 blok yer başlayacak. Hak sahiplerine kat karşılığı yer ve birinci etaptaki daireler verilecek. Biz bunu Sahabiye’deki dönüşümün hızlı olması için yapıyoruz. Öz kaynaklarla bu çalışmalar olacak. Burada kazanan belediyemiz olacak. Yine bölgedeki alt yapı çalışmalarını belediyemiz yapacak. İlgili kurumlarda çalışmalarını yapacaklar. Belediyeye kalacak olan 170 daire 5 blok var ve bunun satışı ile gelir elde edilecek.”

Öte yandan meclis toplantısında 81 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV