banner167
banner182
12 Haziran 2021 Cumartesi

İMİB DOĞAL TAŞ SÖYLEŞİLERİ BAŞLADI!

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Türkiye’nin zenginliği olan 650 renk ve desendeki mermerin, 150’i aşkın çeşitlikteki doğal taşın mimaride ve sanatsal çalışmalarda daha fazla kullanılması için tanıtım kanallarını çeşitlendirmeye devam ediyor.

09 Haziran 2020 Salı 00:19
Bu haber 962 kez okundu
İMİB DOĞAL TAŞ SÖYLEŞİLERİ BAŞLADI!
Haberici -->

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Türkiye’nin zenginliği olan 650 renk ve desendeki mermerin, 150’i aşkın çeşitlikteki doğal taşın mimaride ve sanatsal çalışmalarda daha fazla kullanılması için tanıtım kanallarını çeşitlendirmeye devam ediyor. Bu amaçla tasarlanan “İMİB Doğal Taş Söyleşileri”nin ilki Mayıs’ta İMİB organizatörlüğünde Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlendi. Tasarımcı, küratör, tarihçi ve mimarlık eleştirmeni Gökhan Karakuş  moderatörlüğünde düzenlenen söyleşinin ilk konukları ise Artı3 Mimarlık kurucuları Ülkü İnceköse ve Uğur Yıldırım oldu.

Türk doğal taşının varlıksal ve ekonomik değerini, tasarımsal ve sanatsal zenginliğini ülkemize ve tüm dünyaya tanıtan çalışmalara imza atan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) yeni projesi “İMİB Doğal Taş Söyleşileri”ni online ortamda başlattı. İlki küratör Gökhan Karakuş moderatörlüğünde ve mimar Ülkü İnceköse ile mimar Uğur Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşen söyleşide doğal taş kullanımının öne çıktığı mimari yapılar ele alındı.

Mimarların, iç mimarların büyük ilgi gösterdiği söyleşi, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin YouTube ile Facebook hesaplarında canlı olarak yayımlandı. Gökhan Karakuş, sohbetin başında doğal taş türleri, atölye imkânları, güncel teknolojik bilgiler ve taşın işlenmesi konusunda teknik detaylar aktardı.

Söyleşide Artı3 Mimarlık tarafından İzmir’de tasarlanan “Arkas Sanat/Urla” çalışması incelendi ve hangi mermerin nasıl kullanıldığı konusunda bilgi verildi. Mermerin doğal yapısının korunarak çevreyle ve yapıyla etkileşiminin irdelendiği söyleşide, “Arkas Sanat/Urla”da doğal taş kullanımına dair mimarların aldığı kararlar, bu kararların tasarıma nasıl yansıdığı, uygulama esnasında nelere dikkat edildiği, doğal taşın tasarıma katkıları Ülkü İnceköse ve Uğur Yıldırım tarafından aktarıldı ve katılımcılardan gelen sorulara yanıt verildi. “İMİB Doğal Taş Söyleşileri” küratör Gökhan Karakuş moderatörlüğünde aylık periyotlarda düzenlenmeye devam edecek.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV