banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

İŞÇİ ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, sanayicinin üniversitenin, üniversite ile öğrenci ve hocaların sanayinin içinde olması gerektiğini söyledi.

03 Ekim 2018 Çarşamba 07:04
Bu haber 1248 kez okundu
İŞÇİ ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
Haberici -->

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, sanayicinin üniversitenin, üniversite ile öğrenci ve hocaların sanayinin içinde olması gerektiğini söyledi. Rektör, bu kapsamda işi çok iyi bilen, çok nitelikli, belgesi ve deneyimi olan fabrikadaki ustabaşının yüksekokullarda derse girebileceğini belirtti.

Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Melikgazi Belediyesi’nin mecliste konuğu oldu ve üniversite ile ilgili burada bilgi verdi. Üniversite sanayi işbirliğine büyük önem vereceklerini açıklayan Prof. Dr. Karamustafa, üniversite olarak vizyonlarının yetiştirdiği öğrencileri bilim odaklı düşünen, sorgulayan, araştıran, toplumun değerlerine sadık kalan, evrensel düşünebilen, özgüveni yüksek bireyler, mensubu olduğu onur duyulan topluma sağladığı hizmetlerle örnek olan bir yükseköğretim kurumu olarak Türkiye ve ülke de önde gelen üniversiteler arasında olmayı amaçladıklarını belirtti.

“20 üniversite kuruldu, 20 üniversite içinde Kayseri üniversitesinin ilk 5 içinde yer almasını sağlayacağız. Yapamazsak başarısız olduğumuzu söyleyeceğiz” diyen Rektör Prof. Dr. Karamustafa, üniversite sanayi işbirliği ile ilgili önemli açıklamalar da bulundu. Prof. Dr. Karamustafa, işbirliği çerçevesinde neler planladıklarını şöyle anlattı;

“Hayalimiz ve yapmak istediğimiz, girişimlerine başladığımız Kayseri Üniversitesi ile ilgili acaba biz meslek yüksekokullarını nasıl sanayinin içine, OSB’nin içine koyarız. Şöyle bir sloganı ifade etmek istiyorum. Sanayici üniversitesi içinde olmalı. Üniversitede, hocada, öğrencide sanayinin içinde olmalıdır. Bu format bizim için çok uygundur. Meslek yüksekokullarında işin ehli ise, sertifikası varsa, illa bu iş için çok böyle diplomaları fikirleri almış olan birisi olmasına gerek yok. İşi çok iyi bildiğini, çok nitelikli belgesi ile deneyimi ile ispat eden ustabaşını da meslek yüksekokulunda derse sokabiliriz. Buna yasalar müsaade ediyor. Bu bizi daha da güçlendirecek. Meslek yüksekokulların doluluk oranını artıracaktır.”

BİR DÜGMEYE BASMAYI BİLE BİLMİYOR

“Heyecanımız ve hevesimiz bu yönde. Bunu başarırsak Türkiye’de örnek meslek yüksekokulu olacağız. Bu bizi ne hale getirecek. İş garantili mezunlar olacak. Çocuklar maalesef sırada eğitim görüyor. Okulda diploma alıyor. İş dünyasına girdiğinde bir tane düğmeye basmasını, nereden bileceğini, nereden çıkacağını bilmiyor. Kısaca sanayicinin içine, OSB’lerin içine meslek yüksekokullarının hepsini değil. Teknik olanlarla ilgili bölümleri sokarsak nitelikli bir eğitim öğretimi başarabiliriz.”

HABER: ERSAN TEMİZEL 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV