banner167
banner182
12 Haziran 2021 Cumartesi

İŞÇİLERİN HAFTA TATİLİ KALDIRILMADI

Mahmut Şahin açıklama yaptı

24 Haziran 2017 Cumartesi 03:59
Bu haber 883 kez okundu
 İŞÇİLERİN HAFTA TATİLİ KALDIRILMADI
Haberici -->

Tüm-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin, ‘Hafta Tatili Hakkındaki Kanun’un kaldırılmasının işçilerin haftalık tatil haklarını etkilemediğini söyledi. 
Sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi çerçevesinde ‘Hafta Tatili Hakkındaki Kanun’un kaldırılmasının, basına ‘Hafta tatili kaldırıldı’ biçiminde yansıdığını ve işçiler tarafından bu durumun yanlış anlaşıldığını dile getiren Başkan Mahmut Şahin, “Sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi konusunda çıkan ‘hafta tatili’ ile ilgili çıkan kanun ise çalışanları ilgilendirmiyor, tamamen işverenin işini kolaylaştırmak adına alınan bir karar” dedi.
Resmi tatilin pazar olmasına dair zorunluluğun uzun yıllar önce kaldırıldığı bilgisini veren Başkan Mahmut Şahin, ‘Hafta Tatilinin Kaldırılması Kanunu’nun işverenin üzerindeki gereksiz maliyet ve emek sarfiyatını ortadan kaldırdığını dile getirdi.

Başkan Mahmut Şahin, “İşveren işçisini hafta sonu çalıştıracağı zaman dilekçe vermek suretiyle izin alması gerekiyordu. Bu durum emek ve maliyet noktasında işverene sıkıntı getiriyordu. Kaldırılan bu prosedür. Bu düzenleme iş yaşamına engellerin kaldırılması ve işin hızlandırılması noktasında bir destek. Dolayısıyla işçinin herhangi bir kaybı yok. İşçi yine tatil günlerinde çalıştığında mesaisini alacak, fazla güne kalırsa yine mesaisini alacak. Yani tatil kaldırıldı 7 gün çalışılacak gibi bir anlayış oluştu ise eğer bu doğru değil, kanunda böyle bir madde yok” ifadelerini kullandı.

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV