banner87
17 Eylül 2019 Salı

"İŞSİZ ENGELLİLERE MAAŞ VERİLMELİ"

Dernek Başkanı engellilere sahip çıkılmasını istedi

04 Aralık 2017 Pazartesi 06:58
Bu haber 500 kez okundu
Haberici -->

Anadolu Sakatlar Derneği Başkanı Osman Kılıç, "Her işsiz engellimize yarım asgari ücret gibi bir gelir sağlanması onların daha rahat yaşamasına sebep olacaktır" dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlayan Dernek Başkanı Kılıç, yapılacak etkinliklere tüm engelli vatandaşları davet etti. Kılıç, Engelliler Günü’nde yılda bir defa bu insanların yaşantılarını, yaşadıkları zorlukları, imtihanları halkımızla paylaşmış bulunmaktayız. Her yıl aynı konum itibariyle Engelliler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır" dedi.

Engellilerin sorunlarını dile getiren Başkan Kılıç, 2022 yasasında işsiz engellilere maaş bağlanması maddesinin yer alması gerektiğini söyledi. Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bilindiği üzere son günlerde engelli haklarımız konusunda daha hızlı hareket edeceğimiz yerde tempo olarak duraklama yaşadığımızı söyleyebiliriz. Şuana kadar 5378 sayılı Engelliler Yasası ile aslında çok engellinin durumu ve hakları yerinde olduğu görülmektedir. Maalesef uygulamaya geçtiğimizde bu orantıyı yüzde 100 sağlayamıyoruz. İnşallah 2020 yılına kadar Kayseri’deki tüm kamu ve özel binaların engellilerin erişebilirliğiyle çalışmalar sürdürülmektedir. Burada da tüm idari müdürler, yetkililer, değerli yönetici arkadaşlar erişebilirlikle ilgili bütçelerinin pek olmadığını beyan ediyorlar. Bu bütçeleri kendilerinin oluşturması gerekiyor ya da devletimizin bağlı bulunduğu birimlerden ödenek isteyerek engellilerin daha rahat yaşamasını sağlayabilmek için biraz daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini düşünüyoruz."

İstihdam ve gelir sıkıntılarının da giderilmesi için çalışma beklediklerini sözlerine ekleyen Kılıç, "Aşamadığımız iki sıkıntı var gelir ve istihdamla alakalı. İstihdamın yüzde 50’sini tamamlamış bulunmaktayız. Şuana kadar 60 bin engelli kamu kurumuna yerleşmiş durumda. Bu da sevindirici bir olay. İnşallah bundan sonra da diğer kalan gruplar belirli istihdama yönelirler ve kendi ideallerine ulaşmış olurlar. Biz 2022 yasasında tamamen kriterlerin ortadan kaldırılarak devlet tarafından her işsiz engellimize en azından yarım asgari ücret gibi bir gelir sağlanması onların daha rahat yaşamasına sebep olacaktır" ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV