banner153
20 Eylül 2020 Pazar

İŞSİZLİĞİN ÖNEMLİ BİR NEDENİ SURİYELİLER

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, işsizliğin önemli sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, “Toplu intihar, cinnet gibi vakalarının pek çoğunun sebebini geçim sıkıntısı ve işsizlik oluşturuyor. İşsizliğin önemli bir nedeni de Suriyelilerdir” dedi.

10 Şubat 2020 Pazartesi 20:56
Bu haber 343 kez okundu
İŞSİZLİĞİN ÖNEMLİ BİR NEDENİ SURİYELİLER
Haberici -->

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, işsizliğin önemli sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, “Toplu intihar, cinnet gibi vakalarının pek çoğunun sebebini geçim sıkıntısı ve işsizlik oluşturuyor. İşsizliğin önemli bir nedeni de Suriyelilerdir” dedi.

Sınırdaki Suriyelilerle ilgili yeni göç dalgasına da dikkat çeken Milletvekili Ataş, Suriyelilerin de işsizliğin bir başka nedeni olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizdeki işsizliğin önemli bir nedenini de Suriyeliler oluşturmaktadır. Hiçbir devlet 5 milyondan fazla göçmeni kaldıramaz” ifadelerini kullandı.

Ataş, bir süre önce verdiği Suriyelilerle ilgili araştırma önergesinin reddedilmesine de tepki göstererek, “Bugün gelinen durumun vebali iktidarın ve o önergemizi reddeden milletvekillerinin omuzlarındadır” diye konuştu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşın sorunlarını gündeme taşımaya devam ediyor. Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bu kez de ekonomide yaşanan sıkıntıları gündeme taşıdı. Vatandaşların zor günler geçirdiğini dile getiren Ataş, işsizlik sorununa dikkat çekti.  “Ülkemizdeki işsizlik cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşmıştır” diyen Ataş,  “Döviz kurlarındaki artışlar, zorunlu ihtiyaçlara peş peşe gelen zamlar, paranın alım gücünün enflasyona bağlı olarak düşmesi ve işsizlik artık milletimizin dayanamayacağı bir hâle gelmiştir” dedi.

Toplu intihar, cinnet gibi vakaları gibi acı olayların çoğunun sebebinin geçim sıkıntısı ve işsizlikten kaynaklandığını kaydeden Milletvekili Dursun Ataş,  “ İşsizlik her yönüyle sosyal, ekonomik yaşamımızı etkilemektedir. Bu nedenle işsizlik sorunu acilen çözülmelidir.” çağrısı da yaptı. “Milletimiz işsiz, evinde tencere kaynamıyor, doğal gaz faturaları yüzünden soğukta oturuyor.” ifadelerini de kullanan Ataş, Hatay’da bir 2 çocuk babası bir vatandaşın Valilik önünde “İşsizim, çocuklarım  aç” diye feryat edip, kendini yakarak intihar ettiği acı olayı da hatırlatan Ataş, “Bir kısım saray zengini sefa sürerken, vatandaşlarımız diğer yerlerde ve en son Hatay’da görüldüğü üzere yaşam mücadelesinde yorgun düşmektedir.” şeklinde konuştu.

Ataş, ayrıca Suriyelilerin de işsizliğin bir başka nedeni olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizdeki işsizliğin önemli bir nedenini de Suriyeliler oluşturmaktadır. Hiçbir devlet 5 milyondan fazla göçmeni kaldıramaz” dedi.

Suriyelilerle ilgili verdiği araştırma önergesinin reddedilmesine de tepki gösteren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi, “İşsizliğin bu kadar artmasında önemli bir etken de ülkemizde bulunan milyonlarca Suriyelidir. Bilindiği üzere, kayıt dışı istihdamın önemli bir kısmını Suriyeliler oluşturmaktadır. Sigortasız ve kendi vatandaşımızdan çok daha ucuza çalışan Suriyeliler, kendi vatandaşlarımızın işsiz kalmasına, iş bulamamasına, en iyi hâlde ise asgari ücretin altında çalışmasına neden olmaktadır. Bir taraftan yurt içindeki Suriyelilerin sayısı hızlı artarken, diğer yandan sınırımızda yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Nitekim ülkemizde 0-9 yaş arası kayıtlı Suriyelilerin sayısı 1 milyonu aşmıştır ve Türkiye’de günde 400’den fazla Suriyeli bebeğin dünyaya geldiği bilinmektedir. Suriyelilerin yarattığı tüm bu durumları araştırmak için bir yıl önce araştırma önergesi vermiştim, reddedilmişti. Bugün gelinen durumun vebali iktidarın ve o önergemizi reddeden milletvekillerinin omuzlarındadır.”

Türkiye’de işsizliğin ekonomik ve sosyal boyutlarıyla yarattığı sorunun diğer sorunlardan daha acil çözülmesi gereken bir konu olduğunu anlatan Milletvekili Dursun Ataş, “Ülkemizde işsizlik, birçok konuda olumsuz etkilere sahip bir gerçektir. Vatandaşımıza, özellikle de gençlerimize hak ettikleri özen ve değerin verilmesi, onların işsizlikle mücadelesini kolaylaştırmak ve çözüm yollarını bulmak için Meclis araştırmasının yapılması elzemdir” diye konuştu.

Diğer yandan Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, partisinin Kayseri İl Başkanlığındaki toplantıya da katıldı. Ataş, “İYİ Parti Kayseri İl Başkanımız, İlçe Başkanlarımız, Teşkilat Başkanımız, Gençlik Kolları İl Başkanımız, Meclis Üyelerimiz ve İl yöneticilerimiz ile Kayseri’nin, ülkenin gündemine ve önümüzdeki kongre sürecine ilişkin verimli bir toplantı yaptık. Katkı sunan herkese teşekkür ederim. Türkiye iyi olacak. Biz ülkemizin her alanda kalkınması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu konuda projelerimiz ile çözüm önerilerimizle ülkemizi ve vatandaşımızı hak ettiği günlere kavuşturacağız” dedi

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157