banner167
banner182
18 Haziran 2021 Cuma

İSTİHDAM HEDEFİ TUTTU MU?

Birçok kent hedefini tutturdu

20 Haziran 2017 Salı 03:42
Bu haber 776 kez okundu
İSTİHDAM HEDEFİ TUTTU MU?
Haberici -->

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Şubat 2017’de 81 ilin Sosyal Güvenlik kurumu (SGK) ve İŞKUR il müdürlerinin telekonferans sistemi katıldığı toplantıda il il istihdam hedefi vermişti. Kayseri için hedef olarak 25 bin yeni istihdam hedefi koymuştu.

Şubat ayında başlatılan istihdam seferberliğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Kayseri için 25 bin istihdam hedefi koymuştu. Hedefle ilgili sürekli olumlu açıklama yapan kurum ve kuruluşlarla sivil toplum kuruluş temsilcilerinin, son dönemde 25 bin istihdam hedefini konuşmuyor olmaları dikkat çekti. Hedefe ulaşılamadığı ve çok altında kaldığı iddiaları ön plana çıkarken, sağlanan istihdamında İŞKUR işbaşı eğitim programlarınca sağlandığı ifade ediliyor.

Hedefin konulduğu tarihten itibaren aradan geçen 3 ay içinde 25 bin hedefle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Hedefin konulduğu tarihte, belirtilen istihdam rakamını Kayseri’nin gerçekleştireceği ifade edilmesine karşın çoğunlukta personel alımının İŞKUR işbaşı eğitimi sayesinde çoğunluk market ve hizmet sektöründe olmak üzere istihdam sağlanması dikkat çekmişti. Ancak şuana kadar istihdamda bu rakamın neresinde olunduğuna dair yetkililerden açıklama olmaması düşündürdü.

Şubat ayında özellikle ulusal gazetelerin sayfalarında yer alan haberlerde il bazında istihdam için bakan tarafından verilen rakamlar yer almıştı. Sanayi ve ticaret şehri Kayseri için konulan hedef ise 25 bin yeni istihdamdı. Ancak bu hedef için verilen söz yerine getirilemediği düşünülüyor. O dönem 25 bin istihdamın gerçekleştirilebileceğini dile getiren sivil toplum kuruluş temsilcileri, bir aylık verilerin sevindirici olduğunu ifade etmelerine karşın sonraki aylarda bu konuda açıklama yapmamaya itina gösterdiler. Yetkililerinde aynı şekilde bir aylık verilerin iyi olduğunu, gelişmelerin sevindirici olduğunu açıklamalarına karşın yine sonraki aylarda verilerle ilgili hiçbir değerlendirme ve paylaşımda bulunmamışlardı. Aradan geçen 3 aylık zamanda istihdamın beklenen hedefe ulaşamadığı ve işsizlik oranlarının kentte da arttığı ileri sürülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam için başlattığı seferberlikle ilgili olarak Kayseri düzeyinde ve nüfusu daha yoğun olan kentlerde konulan istihdam hedefine ulaşılması da dikkatlerden kaçmadı.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV