banner87
21 Mayıs 2019 Salı

“İYİ ÜNİVERSİTELER SAYISI ARTIRILMALI”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül eğitimle ilgili açıklama yaptı

21 Eylül 2017 Perşembe 06:56
Bu haber 569 kez okundu
“İYİ ÜNİVERSİTELER SAYISI ARTIRILMALI”
Haberici -->

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin iyi üniversiteleri sayısının artırması gerektiğini ve en iyi yatırımın da eğitime yatırım olduğunu söyledi.

Abdullah Gül Üniversitesi’nin (AGÜ) düzenlediği ‘Yükseköğretimde Sosyo-Teknik Üniversite Eğitim Modeli Sistem ve Süreç Tasarımı’ bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Doğan, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Ahmet Emin Kilci ve çok sayıda akademisyen katıldı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yoğun yurt dışı programı nedeniyle toplantıya katılım sağlayamadı. Ancak Gül, daha öncesinden yapılan video kaydı yoluyla katılımcılara hitap etti.

En iyi yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğunu söyleyen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuşmasında, “Bu, aile bazında da, ülke bazında da böyledir. Onun için geleceğimiz, iyi eğitimli öğrencilerin çok olmasına bağlı. Bunun için iyi üniversitelerin sayısını artırmamız, üniversitelerin kalitesini iyileştirmemiz lazım. Üniversitelerimizdeki eğitim sisteminin, gelişmiş ülkelerdeki eğitim sisteminin hiçbir şekilde geriye düşmemesi, onlarla yarışması ve hatta onların önüne geçmesi için büyük hayretler göstermemiz gerekiyor. Bu da bu işin uzmanları olan bilim insanlarının güzel çalışmaları ve öğrencilere önerileri doğrultusunda olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu ise, az sayıda kişi ile başladıkları Abdullah Gül Üniversitesi modelinin, bugün Kayseri ve Türkiye’nin iftihar edebileceği bir düzeye ulaşmasından mutluluk duyduklarını dile getirdi.

3’üncü nesil üniversite kavramı ile yola çıktıkları AGÜ’nün kuruluşundan bu yana geçen 4 buçuk yıl içerisinde, modeli geliştirmek için çok sayıda arama konferansına katıldıklarını kaydeden Prof. Dr. Sabuncuoğlu, “Arama konferansları bizlere çok şey kazandırdı. Bir baktık ki bir gün Kalkınma Bakanlığı, ‘Türkiye’nin kalkınması için yükseköğretim bizim için önemli. Siz madem böyle güzel bir şey yapıyorsunuz, biz de size destek verelim” dedi. Tabi bu konuşmak kadar kolay olmuyor, Sayın Kalkınma Bakanına projeyi anlattığınız gibi ekibine de anlatıyorsunuz. Aylarca sunumlar ve görüşmeler yapıyorsunuz. Sonra destek sağlamaya karar verdiler ve AGÜ 1 buçuk yıldan bu yana Kalkınma Bakanlığından gerekli desteği alıyor” dedi.

Türkiye’de 3’üncü nesil üniversite kavramını ortaya atan yapının AGÜ olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sabuncuoğlu, bu alanda yaptıkları çalışmalardan edindikleri pratiğin, dünyada üçüncü nesil üniversite eğitiminin teorisi konusunda otorite olarak kabul edilen ve ‘Üçüncü Kuşak Üniversitelere Doğru’ kitabının Yazarı Prof. Dr. J.G. Wissema tarafından bile örnek alındığını ifade etti. Prof. Dr. Sabuncuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüzlerce, binlerce makale, kitap okuduk. Çok önemli insanlarla bir araya geldik. Örneğin, 3’üncü nesil üniversite kavramını dünyada gündemine taşıyan, hatta onunla ilgili kitap yazan Hollandalı Wissema’yı davet ettik. Onunla İstanbul’daki bir otelde bir araya geldik ve bir günlük bir çalışma toplantısı yaptık. Wissema şaşırdı, biz Wissema’dan bir şeyler öğrenmeye çağırdık. Baktık o bizden bir şeyler öğrenmeye çalışıyor. Ben o zaman hissetim ki, biz aslında çok değerli bir know-how’ı geliştirmenin önemli bir noktasındayız. Gittiğimiz yol doğru bir yol. Dolayısıyla bu yolda çalışmaya devam ettik.”

Açılış konuşmalarının ardından, Yükseköğretimde Sosyo-Teknik Üniversite Eğitim Modeli Sistem ve Süreç Tasarımına dair sunumlar yapıldı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV