banner167
banner182
23 Haziran 2021 Çarşamba

İYOT EKSİKLİĞİ ZEKA GERİLİĞİNE NEDEN OLUYOR

Halk Sağlığı Müdürü uyarıda bulundu

16 Haziran 2017 Cuma 03:33
Bu haber 657 kez okundu
İYOT EKSİKLİĞİ ZEKA GERİLİĞİNE NEDEN OLUYOR
Haberici -->

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ömer Faruk Özyurt, sağlıklı nesillerin yetişmesinin önemine işaret ederek, iyot eksikliği ile ilgili uyarılarda bulundu. Dr. Özyurt, “İyot eksikliği önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisidir ve kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz olarak etkileyen bir hastalıklar bütünüdür” dedi.

Çocukların bir ülkenin geleceği ve umudu olmalarının yanı sıra, toplumun en kırılgan grubunu da oluşturduğuna dikkat çeken İl Müdürü Dr. Özyurt, şunları söyledi; “Bu nedenle en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyümeleri ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması, geleceğe dönük fiziksel, ruhsal ve zihinsel donanımlarının en üst düzeyde oluşturulması ülkenin geleceği açısından yaşamsal önem taşımaktadır. Bu nedenle ülkemizde çocukların beslenmesine yönelik birçok koruyucu ve geliştirici etkinlik yürütülmektedir.”

İYOT EKSİKLİĞİ ÖNEMSENİYOR

İl Müdürü Ömer Faruk Özyurt, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, anne ve çocuk ölümlerine yol açabilen sağlık problemlerinin çözümüne ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesine yönelik olarak çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. Özyurt, “Bu çalışmalardan biri de ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliği hastalıkları ve bu hastalıkların yol açtığı sağlık problemlerinin önlenmesidir. İyot eksikliği önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisidir ve kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz olarak etkileyen bir hastalıklar bütünüdür” dedi.

AKRANLARA GÖRE ZEKA DÜZEYİ 13.5 PUAN DÜŞÜK

Halk arasında iyot eksikliği ile ilgili bilgilendirme çalışması yaptıklarını anlatan Dr. Özyurt, “İyot yetersizliğinin en olumsuz ve yıkıcı etkilerinin gözlendiği risk grupları; doğurganlık çağdaki kadınlar, gebeler, bebekler ve çocuklardır. Bebek ve çocuklarda; büyüme ve gelişme geriliği, zeka düzeyinin akranlarına göre en az 13.5 puan daha düşük olması, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalma, gebelerde düşük ve ölü doğum riskinde artma ve her yaşta guatr iyot yetersizliğin oluşturduğu önemli sağlık problemlerinden sadece birkaçıdır” diye konuştu.

Dr. Özyurt, vatandaşları uyararak az ama iyotlu tuz kullanılmasını tavsiye etti.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV