banner87
17 Haziran 2019 Pazartesi

​KAÇEM’İ GEZDİLER

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenerek yürütülen, KAÇEM Projesi kapsamındaki çalışmaları bakanlık yetkilileri inceledi.

25 Eylül 2018 Salı 06:45
Bu haber 283 kez okundu
​KAÇEM’İ GEZDİLER
Haberici -->
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün Büyükşehir Belediyesi  tarafından desteklenerek yürütülen, KAÇEM Projesi kapsamındaki çalışmaları bakanlık yetkilileri inceledi.

İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Bünyan ilçesi Karahıdır mahallesinde atıl kalan bir okulu üretim merkezine dönüştürerek ortaya çıkan KAÇEM projesi kapsamında burada yapılan üretimlerin sürdüğünü açıkladı.

Müdürlük, bakanlık yetkililerinin ziyareti ile ilgili şu bilgileri verdi; “Bu merkezde organik ürünlerin işlenerek mamul ürüne dönüşmesini sağlamak (salça, turşu, reçel, makarna, pekmez, sebze ve domates kurutmalık yapmak) kırsalda kadını desteklemek, kalkınmaya destek olmak,  rol model bir proje ile tüm ülkemize örnek olmak ve organik tarım üretiminin artmasını sağlamak amaçlanmaktadır. Proje bitiminde projede yer alan kadın üreticiler KAÇEM Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifini kurarak üretime başlamıştı. Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı İsa Sertkaya, kooperatife ve kurulan merkeze bir inceleme ziyaretinde bulunmuşlardır. Merkezde yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek, Kooperatif Başkanı Fatma Andaç ve proje yürütücülerinden bilgi almışlar ve kooperatifin ürünlerini incelemişlerdir. KAÇEM kadınları emeklerini güce dönüştürüyorlar. Tüm girdileri sertifikalı organik, üretim izinleri mevcut. Her şey el emeği ile üretiliyor. Katkı  maddesi yok ve geleneksel yöntemlerle üretim yapıyorlar. İl Müdürlüğü olarak bize de bu güçlü yürekleri desteklemek kalıyor.”

Ziyaretle ilgili değerlendirmede yapan Daire Başkanı İsa Sertkaya, "Bakanlığımızın çeşitli projelerle kırsalı desteklendiğini ve bu desteklerin üretim olarak topluma dönüşünün sağlanmasının önemli bir nokta olmuştur” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV