banner87
23 Temmuz 2019 Salı

KADINLAR İÇİN ERKEN EMEKLİLİK GİRİŞİMİ

Çetin Arık, kadınların erken emekli olabilmeleri için, annelerin sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumların da sigorta borçlanmasına sayılması için kanun teklifi verdi.

31 Temmuz 2018 Salı 07:27
Bu haber 536 kez okundu
KADINLAR İÇİN ERKEN EMEKLİLİK GİRİŞİMİ
Haberici -->

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, kadınların erken emekli olabilmeleri için, annelerin sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumların da sigorta borçlanmasına sayılması için kanun teklifi verdi.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, kadınların erken emekliliğinin yolunu açacak bir kanun teklifi verdi. Kadınların sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumların da sigorta borçlanmasına dahiledilmesi yönünde hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunan Arık, Kanun Teklifi’nin gerekçesinde şu görüşlere yer verdi:

“Mevcut yasalarımızda anneler, doğumdan dolayı çalışamadığı 2 yıllık süreyi, üç çocuk ile sınırlı kalmak suretiyle,  borçlanarak sigortalılıklarına sağdırabilmektedir. Toplumsal hayatının birçok alanında olduğu gibi iş hayatında da birçok sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya kalan kadınlarımız açısından bu olumlu gelişme maalesef bir ayrımcılığı beraberinde getirmektedir. Şöyle ki, söz konusu uygulama sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneleri kapsarken, sigortalı olmadan önce doğum yapan anneleri kapsam dışı bırakmaktadır. Mevcut durum sadece sigortalı olan ve olmayan anneler arasında değil aynı zamanda kadınlar ve erkekler arasında da eşitsizlik yaratmaktadır. Çünkü erkekler, sigortalılık öncesindeki askerlik süresini borçlanabilirken, kadınlarımız doğumdan dolayı doğan haklarını sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumları için kullanamamaktadır. Bu sigortalı olmadan önce doğum yapan kadınlarımızın hem hemcinsleri hem de erkekler karşısında adil olmayan bir durum ile karşı karşıya kalmalarına neden olmuştur. Mevcut durum; Anayasamızın 50 Maddesindeki “Kadınlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar” ve yine Anayasamızın 10. Maddesindeki “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür” ilkelerine de aykırılık teşkil etmektedir. Sadece doğum yaptıkları sırada sigortalı olan annelere tanınan doğum borçlanması hakkının, sigortalı olmadıkları dönemde doğum yapan annelere de tanınması adaletsiz durumunu ortadan kaldıracaktır. Söz konusu kanun teklifimiz ile kadınlarımızın yaşadığı eşitsizlik ve mağduriyetin giderilmesi amaçlanmaktadır.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV